Levická nemocnica je jedným z vakcinačných centier. Zaočkovali už zdravotníkov.

15.1.2021

Nemocnica AGEL Levice sa stala oficiálnym vakcinačným centrom na očkovanie proti koronavírusu Covid-19. Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR od 7. januára 2021 môže realizovať aj očkovanie verejnosti v zmysle usmernenia a podľa poradia stanovených skupín.

„Rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR pre nás znamená, že v našej nemocnici sme zriadili 3 ambulancie, v ktorých realizujeme očkovanie, a to nielen z radov našich zdravotníkov, ale aj vybraných skupín zdravotníkov z regiónu. Všetci záujemcovia musia byť registrovaní vopred prostredníctvom portálu korona.gov.sk. Po príchode na miesto očkovanie sa musia preukázať  a preukazom poistenca , podpísať informovaný súhlas a čestné vyhlásenie o pravdivosti údajov, ktoré uviedli pri registrácii,“ uviedol riaditeľ Nemocnice AGEL Levice MUDr. Ján Belanský MPH.

Napriek tomu, že zdravotnícke zariadenia bojujú s nedostatkom personálu z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie, levická  nemocnica má vyčlenené 3 tímy zdravotníkov, ktoré očkovanie realizujú. Nemocnica už zrealizovala vakcináciu svojich zamestnancov, ktorí o očkovanie prejavili záujem. „Je to približne 300 kolegov, ktorí sa dali zaočkovať,“ vysvetlil J. Belanský. Prvými zaočkovanými boli lekári, sestry z prvej línie, ktorí sa starajú o COVID pozitívnych pacientov. Očkovanie proti koronavírusu COVID-19 je dobrovoľné, bezplatné a takmer bezbolestné. ,,Očkovať sa môže dať záujemca po dovŕšení veku 18 rokov. Očkovanie nemôžu absolvovať tehotné ženy a ľudia, ktorí prekonali ťažký anafylaktický šok,“ vysvetlil medicínsku stránku MUDr. Gabriel Mančík, námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Očkovanie má dve fázy. Po prvom očkovaní je potrebné sa dať preočkovať po 21 dňoch. Podľa vyjadrenia odborníkov by odolnosť voči koronavírusu po očkovaní mala vydržať približne rok.

Nemocnica AGEL Levice výrazne pomáha aj v riešení pandemickej situácie v Nitiranskom samosprávnom kraji. „K dnešnému dňu  evidujeme 6 covid pozitívnych zamestnancov, 52 máme v karanténe. Na dvoch štandardných COVID oddeleniach a  na lôžkovej jednotke anestézie a intenzívnej medicíny vyčlenenej pre COVID-pozitívnych pacientov vyžadujúcich UPV poskytujeme zdravotnú starostlivosť za prísnych protiepidemiologických opatrení. Aktuálne 7 pacienti si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, kyslíkovú terapiu si vyžaduje ďalších 42 pacientov. Nemocnica navýšila počet reprofilizovaných lôžok na celkovo 70. V zmysle príkazu ministerstva zdravotníctva poskytuje nemocnica len akútnu zdravotnú starostlivosť, vykonávajú sa neodkladné operačné výkony a platia prísne protiepidemiologické opatrenia vrátane zákazu návštev pacientov´´.

Aj naďalej je možné sa dať v nemocnici bezplatne otestovať antigénovými testami, pre objednaných, resp. indikovaných pacientov sa vykonávajú aj PCR testy.