Levická nemocnica hlási nedostatok krvi, darovať ju môžete každý utorok

23.8.2021

Krv je v zdravotníctve nenahraditeľnou tekutinou a aj vzhľadom na pandémiu a prísnejšie podmienky darovania je jej momentálne kritický nedostatok. Výnimkou nie je ani Nemocnica AGEL Levice.

,,V súčasnosti pociťujeme nedostatok krvi a menší počet darcov, čo je určite spôsobené aj dovolenkovým obdobím, ale aj prísnymi pravidlami. Chýbajú nám všetky skupiny, ale najmä A+, 0+ a z negatívnych krvných skupín všetky, situácia je pre nás teda veľmi alarmujúca,“ vysvetľuje Mgr. Uršuľa Macaláková, vedúca laborantka Hematologicko-transfúziologického oddelenia levickej nemocnice.

Darovať krv v levickej nemocnici je možné každý utorok a potrebné je prihlásiť dopredu na telefónnom čísle 036/6312 804.

Pre darcov krvi v súvislosti s chorobou COVID-19 platia nasledovné kritériá :

1. Darca, ktorý navštívil mimoeurópsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 28 dní po opustení krajiny (s ohľadom na možnosť prenosu iných infekcií ako COVID-19, napr. WNV....).

2. Darca, ktorý navštívil Európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc,  môže znovu darovať krv 14 dní po opustení krajiny.

3. Darca,  ktorý  bol  v  styku  s človekom chorým na COVID-19 alebo s človekom v karanténe alebo bol v úzkom kontakte (menej ako 2m, bez rúška) s človekom, ktorý pricestoval v priebehu posledných 14 dní zo zahraničia,  a nemal infekciu dýchacích ciest, môže znovu darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto človekom.

4. Darca, ktorý prekonal infekciu COVID-19 a mal robený kontrolný PCR alebo antigénový test,  môže znovu darovať krv 14 dní po kompletnom  vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby) a negatívnom výsledku kontrolného PCR alebo antigénového testu na COVID-19.

5. Darca, ktorý prekonal infekciu COVID-19  a nemal robený kontrolný PCR alebo antigénový test, môže znovu darovať krv  28 dní po kompletnom vyliečení (28 dní bez príznakov a liečby). V prípade, že darca prekonal bezpríznakové ochorenie COVID-19, môže znovu darovať krv  28 dní po pozitívnom výsledku PCR alebo antigénového testu na COVID-19.

6. Darca, ktorý prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest  a testom bolo  vylúčené ochorenie COVID-19, môže znovu  darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).

7. Darca, ktorý  prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest a nebol testovaný na COVID-19 a zároveň nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu ani anamnézu kontaktu s ochorením COVID-19 alebo osobou v karanténe,  môže znovu darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).

8. Darca, ktorý  prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest podozrivú z COVID-19  (má pozitívnu cestovateľskú anamnézu alebo  anamnézu kontaktu s ochorením COVID-19 alebo osobou v karanténe) a nebol testovaný na COVID-19,  môže znovu darovať krv 28  dní po kompletnom vyliečení (28 dní bez príznakov a bez liečby).

9. Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí  a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.

Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv:

1. najskôr 14 dní po aplikácii každej očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo proteínových vakcín (Novavax, Sanofi)
  2. najskôr 28 dní po aplikácii každej očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson)