Levická nemocnica bojuje s nedostatkom krvi Pomôžte a príďte darovať krv

9.6.2023

Najvzácnejšia tekutina – ľudská krv. Nedá sa zatiaľ ničím nahradiť, jej nedostatok má zásadný vplyv na zdravotný systém a je dôležitá pri záchrane života pacientov. Tí, ktorí podstupujú zložité operácie, bojujú o život s ťažkými ochoreniami alebo utrpeli vážne zranenia, potrebujú pravidelný prístup ku kompatibilnej krvi a krvným produktom. V levickej nemocnici aktuálne zápasia s nedostatkom všetkých krvných skupín a prosia darcov a všetkých, ktorým táto nezištná humánna činnosť nie je cudzia, aby prišli darovať krv.

Krv je mimoriadne dôležitá a nezameniteľná tekutina v ľudskom organizme. Jej funkciou je prenos kyslíka, živín a hormónov do tkanív a orgánov, ako aj odstraňovanie odpadových látok a udržanie rovnováhy v tele. Krv obsahuje aj krvné bunky, ako sú červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri imunitnom systéme, zrážania krvi a iných životne dôležitých funkciách.

Nemocnica má svoju databázu darcov, ktorých, samozrejme, v prípade potreby kontaktuje. Dôležité však je si budovať aj sieť nových ľudí aj z radov prvodarcov. „Darcovia sú ochotní pomôcť aj prostredníctvom sociálnych sietí a podobne. Medzi darcami krvi, ktorí darovali krv na našom oddelení máme viac takých, ktorí darovali krv už viac ako 100x. Momentálne máme nedostatok každej krvnej skupiny, a preto sme veľmi vďační za každého jedného darcu,“ vyjadril sa primár Hematológie a transfúziológie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Jozef Varga.

Proces darovania krvi trvá asi hodinu a zahŕňa absolvovanie minifyzikálneho vyšetrenia, poskytnutie kompletnej anamnézy, odber krvi a odpočinok po odbere. Samotné darovanie krvi zvyčajne trvá asi 10 minút v závislosti od úrovne hydratácie darcu. Priemerný ľudský organizmus obsahuje asi 4 až 6 litrov krvi, čo je asi 8% telesnej hmotnosti. Počas darovania za odoberie zhruba pollitra krvi. Z krvi možno odobrať štyri druhy transfúznych produktov -  červené krvinky, krvné doštičky, krvnú plazmu a extrakt bohatý na faktor zrážania krvi čiže kryoprecipitát. Dva alebo tri z týchto produktov sú odobraté z jedného pollitra darovanej krvi. Jediný darca teda môže potencionálne pomôcť viac ako jednému pacientovi. Je dôležité mať na pamäti, že sú to krvné produkty, ktoré už v rovnaký deň môžu byť využité a pomáhajú zachraňovať životy v núdzových alebo katastrofických situáciách.

„Frekvencia darovania krvi  je u žien každé 4 mesiace a u mužov každé 3 mesiace, pričom hmotnosť darcu musí byť minimálne 50 kilogramov. Ak má darca čerstvé tetovanie, piercing, dostal transfúziu krvi alebo krvnej plazmy alebo je po operácií, darovať krv môže najskôr o 6 mesiacov. Krv môže darovať osoba vo veku od 18 do 60 rokov a musí byť fyzicky zdravá. Nemôže byť ošetrený zubným lekárom minimálne 72 hodín pred darovaním, užívať antibiotiká minimálne mesiac pred odberom, nemôže byť nosičom vírusu HIV spôsobujúceho AIDS a mať poruchy zrážania krvi,“ doplnil odborník.

Na  darovanie krvi v Nemocnici AGEL Levice je možné sa objednať telefonicky každý pracovný deň na číslach  036/6312 804 alebo 036/6379 496. Odber krvi u darcov sa realizuje jedenkrát do týždňa, vždy  v utorok počas pracovných dní v čase od 07:00 do 11:00.