Ochorenia pochádzajúce z detského kolektívu častokrát končia v nemocnici
5.9.2018
Začiatok školského roka prináša radosti či povinnosti. S nastupujúcim obdobím chladnejších dní prichádzajú aj rôzne typy ochorení. Množia sa obzvlášť tie, ktoré pochádzajú z detských kolektívov. Obdobie strávené v detskom kolektíve je totižto príznačné aj pre vzájomnú výmenu vírusov a baktérií a teda častejšie vznikajú aj choroby.
Septembrové týždne, známe aj ako prechodové obdobie, bývajú skúšobné pre detský organizmus. V tomto čase sa môžu u detí vyskytnúť aj rôzne ochorenia, ktoré vedia potrápiť jeho imunitu. Imunita dieťaťa nastupujúceho prvýkrát do kolektívu ešte nie tak vypracovaná, keďže v domácom prostredí nemalo možnosť stretnúť sa s inými patogénmi, ktoré na neho striehnu v kolektíve.
,,U malých detí - škôlkarov sa najčastejšie vyskytujú zápaly slizníc horných dýchacích ciest. Síce nejde o nijako závažné ochorenie, u detského pacienta sa môže v dôsledku nedostatočne vypracovanej imunity stav skomplikovať. Veľmi často u školopovinných detí zaznamenávame infekcie prínosových dutín, hrtanu, stredného ucha, priedušiek či pľúc. Pôvodcami zmienených ochorení sú zväčša vírusy, ku ktorým sa často pridruží aj bakteriálna infekcia. Vírusová nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Správnu liečbu by mal vždy určiť obvodný pediater. Dôležité je, aby rodičia vedeli, že v prípade vírusových ochorení ide o symptomatickú liečbu, ktorá spočíva v podávaní čajov, vitamínov a liekov proti horúčke. Keď však chorobu spôsobujú baktérie, tak už je nevyhnutná liečba antibiotikami. Neliečené stavy potom častokrát s komplikáciami končia u nás na oddelení pod dohľadom zdravotníckeho personálu,“ uviedla primárka detského oddelenia z levickej nemocnice MUDr. Zuzana Kopanicová.
S jesenným počasím sa spája aj chrípková sezóna, nachladnutia, bolesti a opuchy hrdla a dutín. Skoro každé dieťa v škôlke alebo školskom kolektíve si týmito ochoreniami počas jesene prejde. Nie je výnimkou, že niektoré aj viackrát po sebe.
Prevencia je základ v predchádzaní aj takzvaných jesenných ochorení. ,,Deti by mali mať v strave čo najviac vitamínov, minerálov, menej tukov a sladkostí. Obzvlášť dôležité je čerstvé ovocie a zelenina na tanieri. Pitný režim by sa mal sledovať nielen v lete, čajíkovanie pomôže predísť rôznym ochoreniam,“ dodala MUDr. Zuzana Kopanicová.
Na detskom oddelení levickej nemocnice počas roka hospitalizujú takmer 1500 detských pacientov. V nemocnici však ošetria omnoho viac malých pacientov, ale nie každý je prijatý, postačí mu ambulantná starostlivosť poskytnutá zdravotníckym personálom. V jesenných a zimných mesiacoch ich výrazne pribúda, pretože práve tento čas je typický pre vírusové a chrípkové ochorenia.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL