Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Pociťujete v týchto dňoch stres alebo obavy? Psychologička radí, ako sa s nimi vyrovnať

24.3.2020

V týchto dňoch čelí nielen slovenské a celé európske zdravotníctvo neočakávanej skúške, ale táto situácia vplýva aj na nás všetkých a môže mnohým spôsobovať obrovský stres. Viacerí v snahe znížiť možnosť šírenia koronavírusu COVID-19 pracujú z domu, iní sú v povinnej karanténe. Prišlo to nečakane a o to viac to ľudí zasiahlo, máme obavy o vlastné zdravie, ale aj o zdravie našich detí, rodičov či priateľov, nevieme do kedy to potrvá a kedy sa to skončí. Klinická psychologička Mgr. Slávka Pecárová, ktorá pôsobí v Nemocnici Levice, patriacej do siete AGEL, odporúča jednoduché tipy, ako sa v takýchto chvíľach vyhnúť stresu.

V čase šíriaceho sa koronavírusu COVID-19 je v prvom rade veľmi dôležité dodržiavať hygienické postupy na ochranu svojho zdravia a zdravia ostatných, dodržiavať odporúčania a pokyny odborníkov a úradov, ktoré pomáhajú pri ochrane pred nákazou s jej ďalším šírením. ,,Obavy o vlastné zdravie, ako aj strach o svojich blízkych a o to, čo bude ďalej, sú v tejto situácii prirodzené. Dôležité je aj mať správne informácie. Čo sa týka ich získavania, nutné je sledovať len overené zdroje a aj to len v obmedzenej miere, najlepšie 1-2 krát denne a nie neustále počas celého dňa,“ vysvetľuje klinická psychologička Mgr. Slávka Pecárová. Podľa jej slov je veľmi podstatné zachovať dennú rutinu, teda pravidelne spať, jesť, naďalej sa venovať koníčkom, ak je to možné a cvičiť. Moderné technológie poskytujú aj možnosť komunikácie s rodinou a priateľmi telefonicky, správami či napríklad prostredníctvom videohovorov. Odporúča tiež venovať sa aktivitám, ktoré doma štandardne nerobíme, ako vytriedenie vecí alebo kreatívne činnosti, na ktoré doposiaľ nebol čas.

Na Slovensku sú momentálne zavedené mimoriadne opatrenia, ktoré vplývajú na náš každodenný život, pretože doteraz boli pre nás nepredstaviteľné. ,,Je dôležité prijať tieto opatrenia ako nutné pre bezpečnosť nášho zdravia a zdravia ostatných ľudí a je to vec, ktorú môže urobiť každý z nás. Taktiež je dobré si uvedomiť, že táto situácia raz skončí, ide o dočasnú nevyhnutnosť,“ hovorí psychologička. Čo ale v prípade, ak je stres už neúnosný? ,,Ak stres vyvoláva veľmi silné negatívne pocity, pocity bezmocnosti, apatie, úzkostné stavy alebo aj stavy paniky, ktoré sa môžu odrážať aj v telesnej oblasti, či už búšením srdca, tlakom pri srdci, pocity, že sa neviem nadýchnuť alebo pocity na odpadnutie, vtedy je čas vyhľadať odbornú pomoc,“ dodáva levická psychologička Mgr. Slávka Pecárová. Stresu sa treba  vyhnúť aj z toho dôvodu, že tiež oslabuje náš imunitný systém a telo sa stáva náchylnejšie na vírusové a zápalové ochorenia.

Samostatnou kategóriou sú v týchto dňoch všetci zdravotníci, ktorí sú v práci denne vystavovaní možnému riziku. Síce sú na stres zvyknutí, avšak takáto situácia je aj pre nich väčšinou neznáma. ,,V prípade zdravotníckeho personálu je tiež mimoriadne potrebné vyvážiť stres, ktorí prežívajú, rôznym relaxom, ak je to možné. V rámci možností sa treba dostatočne vyspať, pravidelne zdravo jesť a ventilovať svoje pocity komunikáciou s druhými. Zároveň je dobré vedieť komunikovať s priateľmi a blízkymi aj na iné témy ako práca a nezabúdať ani na humor. V tejto situácii je pre zdravotníkov veľkou vzpruhou ocenenie a podpora okolia, nadriadených a spoločnosti, keď vidia, že ich práca má zmysel,“ dodáva na záver klinická psychologička.

Späť