Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Doprajme si počas jesene sezónne potraviny

22.9.2021

Zmena ročného obdobia a prechod z teplejších dní do tých sychravejších je citeľná nielen pre náš šatník, ale aj pre náš organizmus. Práve takéto teplotné výkyvy pomáhajú množeniu vírusov. Dôležité je prispôsobiť tomu aj jedálniček, mal by byť stále vyvážený, nemali by sme zabúdať na sezónne ovocie a zeleninu a predovšetkým, doň zaradiť teplé nápoje a polievky. O tom, čo a, ako jesť v jesenných mesiacoch, aby sme boli sýti a zároveň sa cítili pohodlne, sme sa porozprávali s nutričnou terapeutkou Nemocnice AGEL Levice, Ing. Henrietou Loveckou.

V záhradách a sadoch dozrieva ovocie a zelenina, pulty na trhoch sa prehýbajú širokou ponukou. A práve ovocie a zelenina hrá dôležitú úlohu pri posilňovaním imunity a v oblasti ochrany zdravia pred chorobami. Obsahom prospešných látok sú pre telo nenahraditeľné napríklad vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok a veľmi dôležitá vláknina,“ vysvetľuje odborníčka.

Jeseň máme spojenú najmä s jablkami, ktoré predstavujú širokú skupinu a každý si vie nájsť to svoje, ktoré mu najviac chutí. Obsahujú rozpustnú vlákninu pektín, ktorá ma veľa pozitívnych účinkov. Pektín viaže na seba vodu, upravuje črevnú flóru, napomáha peristaltike čriev, zabezpečuje odstraňovanie toxických látok z čreva stolicou, lieči zápchu alebo hnačku, znižuje obsah cholesterolu v krvi, odstraňuje tráviace problémy a reguluje funkciu tráviaceho traktu. Jablkový pektín má schopnosť zabrániť vzniku rakovine hrubého čreva, uľahčuje vylučovanie kyseliny močovej z tela, čím je veľmi prospešný u pacientov trpiacich na dnu,“ hovorí Ing. Henrieta Lovecká. Jablko obsahuje viac ako 30 minerálnych látok, napríklad vápnik, fosfor, železo, horčík a draslík. Obsahuje aj vitamíny A, B1, B2, B6, vitamín C a E ktoré sú veľmi dôležité pri posilňovaní imunity a ako antioxidanty. V jablku sa nachádza látka kvercetín, fytochemikália (bioflavonoid), ktorá má silný antibakteriálny a antivírusový účinok.

Levický kraj je známy pestovaním hrozna a výrobou vína. Hrozno je tiež bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov. Obsahuje približne 80 % vody, čím sa zaraďuje k potravinám vhodným aj pri redukčnej diéte. V hrozne sa nachádza provitamín A (betakarotén), vitamíny skupiny B, vitamín C a E. Obsahuje aj minerálne látky napríklad vápnik, draslík, železo, meď a ďalšie. Hrozno je známe aj obsahom resveratrolu – antioxidant, ktorý bojuje proti škodlivým voľným radikálom v našom tele. Vznikajú v tele v dôsledku stresu, pôsobenia UV žiarenia, konzumáciou liekov a alkoholu, fajčením cigariet. Resveratrol sa nachádza najmä v červenom a modrom hroznem a to v šupkách a jadierkach,“ opisuje nutričná terapeutka výhody známej sezónnej potraviny. 

Ďalšia potravina, ktorá by v našom jedálničku nemala chýbať, je cvikla. Nenáročná na pestovanie, ale má obrovský význam pre zdravie človeka. Môžeme ju konzumovať v surovom aj varenom stave, používame ju do šalátov, na zaváranie alebo vo forme smoothie s inými druhmi zeleniny a ovocia. Prednosťou cvikly je vysoký obsah vlákniny, draslíka, vápnika, železa, kyseliny listovej B9, vitamínu C, betakaroténu. Listy cvikly sa konzumujú v rôznych šalátoch, obsahujú vysoké množstvo vitamínu A a C. Zabúdať by sme nemali ani cesnak, ten patrí medzi liečivé potraviny. Obsahuje látku alicín, ktorá je známa svojimi protiplesňovými, antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami. Alicín sa vytvára iba v cesnaku, ktorý je rozdrvený, prípadne najemno nakrájaný. Z minerálnych látok cesnak obsahuje mangán, selén, vápnik, železo, fosfor, draslík a vitamíny C, B1 a B6. Okrem už spomenutých účinkov cesnaku, nezabúdajme na jeho schopnosť znižovať hladinu krvného tlaku a LDL cholesterolu v krvi,“ hovorí Ing. Henrieta Lovecká a dodáva ďalšie rady: Jeseň je v plnom prúde, snažme sa konzumovať čo najviac čerstvých plodín zo záhrad. Letné šaláty môžeme vymeniť za jedlá výdatnejšie, napríklad strukovinové, obilninové, teplé polievky a zeleninu dopestovanú na jeseň, teda kapustu, zemiaky, cesnak, cibuľu a iné. Tieto potraviny obsahujú komplexné sacharidy, vďaka ktorým sa nemusíme báť že priberieme,“ dodáva Ing. Lovecká.

Späť