Dojčenie je stále akýmsi druhom tabu. Žijeme modernú dobu, ale v prípade dojčenia sa to stále nezdá
27.7.2022
Dojčenie, najľahší, najbezpečnejší a najprirodzenejší spôsob výživy bábätka po narodení. Pre ženu, matku by to mala byť prvá voľba. Napriek dobe, ktorá výrazne pokročila v technológiách, pluralite názorov, niektorí ľudia sa stále pozerajú na ženy, ktoré dojčia svoje dieťa prekvapivo a trápne, pretože je to niečo „nové“. Je zarážajúce, že v 21. storočí, v modernej dobe sa berie dojčenie ako akýsi druh tabu, niečo divné a neprirodzené, v dôsledku čoho matky stále nemajú komfortné zóny na dojčenie svojho dieťaťa.
Sexualizáciu pŕs, ktorá prebiehala už v 19. storočí, urýchlil plagát dievča z druhej svetovej vojny, ktorý bol zverejnený v nemenovanom časopise. Výsledkom bolo, že na prsia sa prestalo pozerať ako na zdroj dojčenskej výživy, ale stali sa viac sexuálnym objektom vo vzťahu k mužom. Ako táto transformácia pokračovala, dojčenie, a obzvlášť na verejnosti, sa stalo menej „normálnym“ a viac tabuizovaným. V dôsledku toho je dojčenie pre niektorých ľudí stalo pohoršujúcim.
„Dojčenie je norma. Nie je dôvod skrývať normálnu starostlivosť o svoje dieťa či odsúvať potreby dieťaťa, aby boli naplnené až potom, čo sa presuniete na to „správne“ miesto. Pre dojčenie nie je potrebné nejaké špeciálne miesto a dojčiť je možné všade, kde to práve bude vaše dieťa potrebovať. Navyše, dojčenie nemusí byť vôbec ťažké organizovať podľa toho, kde sa dojčiaca mamička nachádza a kde sa zamýšľa, že bude dojčiť, pretože dojčenie je však omnoho viac než len príjem materského mlieka. Dojčenie pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívané bolesti, reguluje telesnú teplotu. Z týchto dôvodov je to jednoduchý a rýchly spôsob ako kdekoľvek a kedykoľvek utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo či ho niečo rozľútostilo, alebo keď je mrzuté, unavené, potrebuje spať, či sa potrebuje upokojiť v neznámom prostredí,“ vyjadril sa primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Levice a námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť MUDr. Gabriel Mančík, MBA.
Dojčenie je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zabezpečiť zdravie a prežitie dieťaťa. Takmer 2 z 3 dojčiat však nie sú výlučne dojčené počas odporúčaných 6 mesiacov. Tento fakt sa za posledné dve desaťročia nezlepšil. Najviac Sloveniek dojčí svoje dieťa prvý mesiac po narodení, a to až vyše 84,1 % žien. S každým ďalším mesiacom toto číslo klesá, na konci druhého mesiaca dojčilo v roku 2018 podľa posledných štatistík 77,6 % žien. Na konci tretieho mesiaca už len 72,4 %. Štvormesačné bábätká dojčilo 66,8 % matiek a päťmesačné 61,1 %. O ďalší mesiac klesol ich počet na 55 % v rámci celého Slovenska.
„Materské mlieko je ideálna výživa pre dojčatá. Je bezpečné, čisté a obsahuje protilátky, ktoré pomáhajú chrániť pred mnohými bežnými detskými ochoreniami. Materské mlieko poskytuje všetku energiu a živiny, ktoré dojča potrebuje počas prvých mesiacov života a naďalej zabezpečuje až polovicu alebo viac nutričných potrieb dieťaťa počas prvého roka a až jednu tretinu počas druhého roku života,“ doplnil skúsený primár.
Dojčené deti preukázateľne dosahujú lepšie výsledky v inteligenčných testoch, majú menšiu pravdepodobnosť nadváhy a sú menej náchylné na diabetes v neskoršom veku. Ženy, ktoré dojčia, majú tiež znížené riziko rakoviny prsníka a vaječníka.
SpäťKontakt pre médiá
Mgr. Eva Peterová
hovorkyňa AGEL SK
[email protected]
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL