Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Vykĺbenie ramenného kĺbu predstavuje 80% všetkých vykĺbení

4.8.2022

Vykĺbenie - luxácia ramenného kĺbu je najčastejšie vykĺbenie, predstavuje cca 80% všetkých vykĺbení. Vzniká pádom na natiahnutú hornú končatinu alebo pádom na rameno. O luxácii ramenného kĺbu prezradil viac primár Oddelenia úrazovej chirurgie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Adrián Horváth.

K vykĺbeniu v ramennom kĺbe  dochádza, keď hlavica ramennej kosti pri páde na hornú končatinu   opustí kĺbnu jamku, pričom sa poškodí spevňujúca časť jamky - labrum.  To znamená, že hlavica ramennej kosti a kĺbna jamka na lopatke sa vplyvom vonkajšieho násilia  oddelia, dochádza k vzniku trhliny v labre a hlavica ramennej kosti je mimo kĺbnej jamky. Pri prvom vykĺbení sa poškodzuje kĺbne puzdro - labrum, chrupavka na hlavici často so vznikom defektu. Je nutná repozícia vykĺbenia v zdravotníckom zariadení a následná fixácia ramenného kĺbu ortézou. Pri opakovanom vykĺbení  sa poškodí kĺb natoľko, že je potrebná artroskopická refixácia labra, eventaulne ošetrenie poškodenej chrupavky .

,,Pri úraze  ramenného kĺbu  sa často poškodzuje  rotátorová manžeta, čo je skupina svalov, ktorá udržuje správne postavenie hlavice  ramennej kosti  v jamke . Pri jej poškodení je výrazne obmedzená hybnosť v ramennom kĺbe a svalová sila hornej končatiny . Pri diagnostike napomáha MRI vyšetrenie ramena, následne je indikovaná rekonštrukcia rotátorovej manžety artroskopicky, “ vysvetľuje primár Oddelenia úrazovej chirurgie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Adrián Horváth. 

Vykĺbenie ramena je zvyčajne spôsobené pádom alebo úderom do ramena. To sa môže stať pri športových aktivitách. Vykĺbené ramená sú bežnejšie u dospievajúcich a u dospelých ako u mladších detí. Symptómy môžu zahŕňať extrémnu bolesť, slabosť, opuch, modrinu alebo začervenanie, svalové kŕče, necitlivosť, brnenie alebo slabosť v ramene, ruke alebo prstoch, nehybnosť ramena alebo ťažkosti s jeho pohybom.  Základná diagnostika je prázdna kĺbna jamka a deformita v oblasti ramenného kĺbu, röntgenové vyšetrenie ramenného kĺbu v 2 projekciách, pri nejasnej diagnóze napr. Pri zadnej luxácii CT vyšetrenie ramenného kĺbu.  Poškodenie mäkkých tkanív  pri opakovanom vykĺbení popíše  skenovanie magnetickou rezonanciou (MRI) .„V prípade opakovaných vykĺbení je potrebné vykonať chirurgický zákrok, nakoľko sa stáva, že po opakovanej luxácii ramenného kĺbu je poškodené kĺbne puzdro v oblasti labra natoľko, že neudrží hlavicu v jamke a následne môže dochádzať k vykĺbeniu pri zlom pohybe.  Luxácia ramena je častá, jej správna diagnostika,  liečba  a následná rehabilitácia umožňujú návrat pacientov do aktívneho života. 

Aj v tomto prípade existuje prevencia, a to nosenie chráničov pri športových aktivitách, počas hry s deťmi by sa deti a dokonca aj dospelí mali vyhýbať ťahaniu a ťahaniu za ruky a samozrejme dbať na zvýšenú opatrnosť. V levickej nemocnici vykonávajú artroskopické operácie  ramenného kĺbu. Tieto zahŕňajú stabilizačné operácie kĺbneho puzdra  po vykĺbení, operácie rotátorovej manžety,  uvoľnenie  impigement syndrómu  pri obmedzenej hybnosti v ramennom kĺbe. 

Späť