Viete, čo je syndróm polycystických vaječníkov? Je to jedna z najčastejších príčin ženskej neplodnosti

23.8.2022

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je častý zdravotný problém, ktorý postihuje 5 až 10% žien v plodnom veku, najčastejšie od 15 do 44 rokov. Je to stav, ktorý ovplyvňuje hormóny. Spôsobuje nepravidelnú menštruáciu, nadmerný rast vlasov, akné a neplodnosť. Ženy s PCOS môžu byť vystavené vyššiemu riziku určitých zdravotných stavov ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a metabolické problémy.

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) je hormonálna nerovnováha spôsobená tým, že vaječníky vytvárajú nadbytok mužských hormónov, ktoré sa nazývajú androgény. To spôsobuje nerovnováhu reprodukčných hormónov. Výsledkom je, že ženy s PCOS majú často nepravidelné menštruačné cykly, vynechanie menštruácie a nepravidelnú ovuláciu. Na vaječníkoch sa môžu vyvinúť malé cysty v dôsledku anovulačných cyklov. PCOS je jednou z najčastejších príčin ženskej neplodnosti. Môže tiež zvýšiť riziko iných zdravotných stavov. U ženy môže PCOS vzniknúť kedykoľvek po puberte. Väčšina prípadov je diagnostikovaná vo veku 20 až 30 rokov, keď sa ženy snažia otehotnieť.

„Pri vzniku PCOS môže zohrávať veľkú úlohu aj genetika, ochorenie však môžu ovplyvňovať aj iné faktory ako napríklad vyššie hladiny hormónov androgénov, vysoké hladiny androgénov bránia vaječníkom uvoľňovať vajíčka, čo spôsobuje nepravidelné menštruačné cykly. Nepravidelná ovulácia môže tiež spôsobovať akné a nadmerný rast vlasov u žien. Taktiež  inzulínová rezistencia, zvýšené hladiny inzulínu spôsobujú, že vaječníky vytvárajú a uvoľňujú androgény. Zvýšený mužský hormón zase potláča ovuláciu a prispieva k ďalším príznakom PCOS. Inzulín kontroluje spôsob, akým telo spracováva glukózu a využíva ju na energiu. Inzulínová rezistencia znamená, že telo nespracováva inzulín správne, čo vedie k vysokým hladinám glukózy v krvi. Nie všetci s inzulínovou rezistenciou majú zvýšenú hladinu glukózy alebo diabetes, ale môže k tomuto ochoreniu viesť,“ vysvetľuje primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Levice a námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť MUDr. Gabriel Mančík, MBA. Nadváha alebo obezita môže tiež prispieť k inzulínovej rezistencií. Zvýšená hladina inzulínu, aj keď je glykémia v norme, môže naznačovať inzulínovú rezistenciu. Na gynekológii v levickej nemocnici ročne riešia cca 4% prípadov s podozrením na syndróm polycystických vaječníkov z celkového počtu operovaných pacientiek, najčastejšie v súvislosti s liečbou sterility pacientiek vo veku 20 až 30 rokov.

Ľudia s PCOS majú tendenciu mať chronický zápal nízkeho stupňa. Lekár môže v tejto súvislosti vykonať krvné testy, ktoré merajú hladiny C-reaktívneho proteínu (CRP) a bielych krviniek, čo môže naznačovať úroveň zápalu v tele.  Symptómy môžu zahŕňať aj nepravidelnú menštruáciu, abnormálny rast vlasov, akné, tmavnutie kože, cysty, rednutie vlasov a neplodnosť. Napriek všetkému sú aj ženy, ktoré PCOS majú, no nemajú žiadne príznaky. Mnoho žien si ani neuvedomí, že majú tento stav, kým nemajú problém otehotnieť alebo z neznámych príčin priberajú na váhe. Je totiž možné mať mierny PCOS, kde príznaky nie sú dostatočne závažné, aby si ich žena všimla.

Lekár určí liečbu na základe príznakov, anamnézy, iných zdravotných stavov a či chce žena otehotnieť. Liečba môže zahŕňať lieky, zmenu životného štýlu alebo chirurgický zákrok. V súčasnosti neexistuje žiadny overený spôsob, ako zabrániť vzniku PCOS, ale je možné podniknúť malé kroky k zníženiu príznakov. Napríklad konzumáciou výživových potravín, pravidelným cvičením a riadením hmotnosti môže pomôcť vyhnúť sa účinkom PCOS.