Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Sezónna chrípka

6.10.2022

Chrípka je infekcia nosa, hrdla a pľúc, je vysoko infekčná, takže sa ľahko prenáša. Ešte pred samotným zistením príznakov chrípky už môže byť jednotlivec infekčný a rozširovať vírus. O víruse chrípky, prevencii a príznakoch viac prezradila lekárka ambulancie vnútorného lekárstva Nemocnice AGEL Levice Nikoletta Ryazanová.

Vírusy sezónnej chrípky zvyčajne cirkulujú počas celej jesene a zimy. Presné načasovanie a trvanie chrípkovej sezóny sa líši, ale chrípková aktivita sa často začína na začiatku jesenných mesiacov. Väčšinu času vrcholí medzi decembrom a februárom, hoci významná aktivita môže trvať až do mája. Od začiatku pandémie covidu bolo jej načasovanie menej predvídateľné a jej výskyt sa znížil.

Vírus chrípky sa môže šíriť rozprávaním, kýchaním a kašľom. Tieto akcie uvoľňujú do vzduchu drobné kvapôčky, ktoré obsahujú vírus chrípky. Nakaziť sa je možné, ak tieto kvapôčky dopadnú na oči, nos alebo ústa. K infekcii môže dôjsť po dotyku povrchov kontaminovaných infikovanými kvapôčkami akoukoľvek z menovaných častí. Medzi rizikové povrchy a predmety patria aj hračky, toalety, telefóny, kľučky dverí, diaľkové ovládače alebo elektronika.

„Pri prevencii proti chrípke je dôležité prijímať dostatočné množstvo vitamínov, udržovať telo v dobrej kondícii, dopriať si každodenný pohyb, akým je napríklad posilňovanie, joga, rôzne kardio cvičenia alebo prechádza. Ďalšou možnosťou je očkovanie proti chrípke. Po podaní vakcíny je nižšia pravdepodobnosť, že jednotlivec vírus dostane. Vedci vyvinuli rôzne typy vakcín, ako napríklad neživé vakcíny, ktoré obsahujú usmrtené, tiež nazývané ako neaktívne vírusy alebo ich časti. Živé vakcíny obsahujú naopak živé, ale oslabené vírusy,“ hovorí lekárka ambulancie vnútorného lekárstva Nemocnice AGEL Levice Nikoletta Ryazanová. Odporúča sa pravidelné očkovanie proti  chrípke, ktoré je plne hradené poisťovňou. Informovať a zaočkovať sa je možné u svojho obvodného lekára.

„Dôležitou prevenciou nielen proti chrípke, ale aj iným ochoreniam, je správna hygiena rúk. Odporúča sa umývať si ruky mydlom a teplou vodou po dobu minimálne 30 sekúnd. Ak nie je k dispozícii voda, je vhodné použiť dezinfekčný prostriedok na ruky s najmenej 60 % obsahom alkoholu,“ upozorňuje lekárka.

Ak sa začnú prejavovať príznaky chrípky, je dôležité izolovať sa od ostatných a kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. Príznaky ochorenia COVID-19 môžu byť niekedy podobné ako pri chrípke, a preto je treba vedieť ich rozpoznať. Ochorenie COVID-19 sa môže potvrdiť testom, ak je to chrípka test ostáva negatívny. „Najrizikovejšou skupinou sú starší ľudia nad 65 rokov, ľudia so zdravotnými problémami a stavy, ktoré môžu ovplyvniť imunitný systém. Môžu tak sťažiť boj s infekciami, ako sú napríklad nádorové ochorenia, cukrovka, anémia, ochorenie srdca, obezita, ochorenie obličiek a neurologické ochorenia. Chrípka môže tiež zhoršiť príznaky spojené s niektorými z týchto zdravotných stavov,“ dodala odborníčka.

Späť