Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Vianočné tradície a recepty zamestnancov levickej nemocnice

21.12.2022

Vianoce sú na celom svete najkrajšími sviatkami v roku. Je to čas, kedy sa rodiny a priatelia stretávajú a delia sa o vzájomnú blízkosť, radosť, obdarovávajú sa navzájom. K týmto sviatkom neodmysliteľne patria aj spoločné chvíle pri príprave rôznych vianočných dobrôt a najmä pri pečení.

Pri príležitosti Vianoc  Nemocnica AGEL Levice spravila menší prieskum, ktorý sa týka tradícií zamestnancov a tradičných receptov. Pri receptoch stále platia overené „klasiky“ ako napríklad, vianočná kapustnica, vyprážaná ryba a zemiakový šalát na rôzne spôsoby.  Niektorí ľudia však obohacujú svoj stôl o rezne a „bobáľky“, niekde nazývané aj opekance. Opekance sa môžu podávať makové, orechové alebo tvarohové.

Opekance patria medzi najstaršie vianočné jedlá. Ich výhodou je, že sa pripravujú vopred a krátko pred sviatočnou večerou sa už len dochutia. „Príprava bobaľkov vznikla tak, že gazdinky pridali do chlebového cesta viac cukru a z toho urobili mini buchtičky. Takže najprv je potrebné urobiť kvások z teplého mlieka, droždia a trochy cukru. Vo veľkej mise zmiešať 500 gramov polohrubej múky s 3 lyžicami cukru, vajce a roztopené, nie však horúce maslo. Nakoniec pridať štipku soli a kvások. Vypracujeme jemné nelepivé cesto, ktoré necháme vykysnúť. Keď je hotové, z cesta sa narobia valčeky a z nich malé buchtičky. Tie treba preložiť na plech s mastným papierom. Je potrebné ich nechať trošku podkysnúť, a potom upiecť v rúre ohriatej na 200 stupňov. Veľkou výhodou bobaliek je, že sa môžu pripraviť vopred a potom ich už 24. decembra len dokončiť do výslednej podoby. Keď sa budú v Štedrý deň zalievať mliekom, tak zmäknú a budú lahodné,“ vyjadrila sa vedúca úseku zdravotných výkonov a štatistiky Bc. Mária Popracová.

S pečením bobaľkov sa spája aj zaujímavá tradícia. Gazdiná musela odrezať prvú bobáľku a s tou potrieť všetky ovocné stromy v sade alebo v záhrade. Vďaka tomu mala rodina počas nasledujúceho  roka vynikajúcu úrodu. Opekance alebo bobáľky sa často jedávali z jednej spoločnej misy a ochutnať ich musel každý člen rodiny, aby boli súdržní aj počas nasledujúcich mesiacov.

V štedrovečerný deň nemôžu chýbať ani presne zaužívané tradície. „Je viac tradícií, ktoré sa v jednotlivých domácnostiach líšia, je ale samozrejme aj pár takých, ktoré máme väčšinou spoločné. Napríklad krájanie jablka  tak, aby po rozkrojení vnútri vznikla hviezda. Jedenie oblátok s medom, niektorí ich jedia aj s cesnakom. Existuje aj tradícia, ktorá zakazuje vstať od štedrovečerného stola, kým všetci nedojedia posledné jedlo. Nesmieme zabudnúť ani na imelo, tradičný vianočný bozk pod imelom má zamilovanému páru zaručiť lásku a šťastie na celý rok,“ hovorí námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť PhDr. Helena Dudášová, MHA, MPH.

V prieskume sa objavilo aj pár tradícií, ktoré sú už dnes menej zvyčajné. Napríklad hádzanie orechov do kútov a odnášanie porcií jedla domácim miláčikom, konkrétne psom. Na jednej strane bežná vec, táto tradícia však zahŕňala to, že slobodná dievčina z domácnosti išla zaniesť porciu psovi. Na ktorú stranu pes štekol, tam sa vraj vydá. Bez ohľadu na zvyky a tradície je pre Vianoce najdôležitejšie užiť si ich v zdraví, šťastí a láske s tými, ktorých máme najradšej.

Späť