Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Sviatočné obdobie so sebou môže prinášať aj úzkosť a depresiu

27.12.2022

Vianočné sviatky a nový rok sú jedny z najkrajších, najobľúbenejších, ale aj najrušnejších období roka. Od Vianoc až po nový rok sú sviatky časom hojnosti, stretnutí s priateľmi a rodinou, časom oslavovania a vďačnosti. Avšak zaneprázdnenosť a stres pred a počas sviatkov ovplyvňujú aj duševné zdravie spôsobmi, o ktorých sa málokedy uvažuje aj v kontexte možných následkov.

Ľudí vyhľadávajúcich pomoc v dôsledku sviatočného obdobia stúpa. Psychologickú pomoc do Nemocnice AGEL levice vyhľadáva o 5% viac pacientov, ako v bežné obdobia. Sviatky zahŕňajú stretnutia s priateľmi a rodinou, rozdávanie darčekov, varenie a pečenie, veľké upratovanie, cestovanie aj na veľké vzdialenosti a ešte oveľa viac. Aj keď je tento čas pre mnohých príjemný, všetok stres zo sviatkov môže ešte viac zhoršiť psychické problémy ako je depresia a úzkosť. Na to, ako sviatky vplývajú na duševné zdravie v tomto období, pôsobí množstvo faktorov. Keď jednotlivec pochopí, ako vplývajú na človeka vianočné sviatky, je možné urobiť kroky, aby sa počas sviatkov uprednostnilo duševné zdravie. Miera depresie, úzkosti a stresu počas týchto mesiacov totiž výrazne stúpa. 

„Keď si predstavíme sviatky, či už Vianoce alebo Silvester, myslíme na radostné a šťastné obdobie. Dni sú plné času stráveného s tými, ktorých máme radi, hojného jedla a rozdávania darčekov. Keď  sa však pozrieme, čo všetko obnáša príprava, začneme chápať, prečo toľko ľudí pociťuje viac príznakov stresu, úzkosti a depresie. Príprava zahŕňa veľké nakupovanie, či už potravín alebo darčekov, pečenie rôznych zákuskov, varenie štedrovečernej večere a veľké upratovanie,“ vysvetľuje klinická psychologička ambulancie klinickej psychológie Nemocnice AGEL Levice Mgr. Barbara Budinská. Prázdniny sú plné veľkých očakávaní. Ľudia od svojich priateľov a rodiny čakajú veľa, či už od darov, ktoré dávajú, alebo od reakcie na jedlo. „V mnohých prípadoch ľudia pociťujú extrémnu osamelosť. Vidia ostatných, ako trávia čas s tými, ktorý ich milujú, ale sami nemajú s kým stráviť sviatočný čas. Tieto udalosti každého osamelého človeka veľmi zaťažujú. V mnohých prípadoch si ľudia ani neuvedomujú, ako sviatky ovplyvňujú ich duševné zdravie. Zatiaľ čo sviatočná úzkosť a smútok sú dočasné, ak si jednotlivec neprizná, čo sa deje a nepodnikne kroky, môže sa tento stav rozvinúť do porúch duševného zdravia,“ doplnila odborníčka.

Aj keď veľa vecí môže zhoršiť náladu počas sviatkov, existuje veľa spôsobov, ako počas prázdnin riadiť svoje duševné zdravie. Dôležité je si nastaviť realistické očakávania namiesto porovnávania minulých rokov so súčasným. Pomáha aj stanovenie si reálnych cieľov a plánov, nepodliehanie alkoholu a drogám, dodržiavanie zdravých návykov, zodpovedné plánovanie dopredu, ale aj vedieť povedať nie a citlivo vnímať svoje pocity.

Späť