Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

V levickej nemocnici je laktačné poradenstvo mimoriadne obľúbené

11.8.2023

Pôrod je jedným z najvýznamnejších okamihov v živote ženy. Po narodení dieťaťa sa žena zhosťuje role matky. Jedným zo základných inštinktívnych procesov, ktoré matka a dieťa spolu prežívajú je dojčenie. Mamičkám v levickej nemocnici je k dispozícii aj laktačná poradkyňa MAMILA o.z., MUDr. Romana Udvardy, ktorá vysvetľuje, ako prebieha laktačné poradenstvo a ako správne dojčiť.

Laktačné poradenstvo je forma odborného a individuálneho vedenia, podpory a poradenstva pre matky. Jeho cieľom je poskytnúť matkám informácie, rady a praktické zručnosti, ktoré im pomôžu pri úspešnom, pohodlnom a zdravom dojčení.

„Správna poloha a správna technika prisatia na prsník sú kľúčové pre dostatočný príjem materského mlieka zo strany bábätka a jeho tvorbu zo strany matky. Nesprávne, a teda neefektívne priloženie môže spôsobiť bolesti prsníkov a problémy s produkciou mlieka. Dojčenie môže byť pre mnohé matky emocionálne náročné. Laktačný poradca poskytuje aj psychologickú podporu, poradí pri stresujúcich situáciach a pomôže matkám zvládnuť rozmanitú škálu pocitov, ktoré pri dojčení môžu prežívať,“ vysvetľuje lekárka pediatricko-neonatologického oddelenia Nemocnice AGEL Levice a laktačná poradkyňa MUDr. Romana Udvardy. Laktační poradcovia majú odborné znalosti a skúsenosti v riešení problémov spojených s dojčením, ako sú drobné kožné trhlinky (ragády) na bradavkách, nízka tvorba mlieka, zablokovaný mliekovod, zápal prsníka a mnohé ďalšie.

„Matkám vysvetľujeme význam včasného a neprerušovaného kontaktu koža na kožu, taktiež poskytujeme informácie o všetkých aspektoch dojčenia, vrátane jeho nenahraditeľných zdravotných benefitov pre dieťa, ako aj pre matku samotnú. Informujeme o rizikách spojených s používaním umelých prsných náhrad (cumlíky, klobúčiky, fľaše) a metódach použitia tzv. laktačných pomôcok, ktoré napríklad zabezpečia dokŕmenie dieťaťa priamo na prsníku bez použitia fľašky. Učíme ženy i to, že dojčenie a spánok bábätiek sú navzájom prepojené, čo významne pomáha pri starostlivosti o bábätko už v prvých hodinách po pôrode. Tieto informácie im umožnia urobiť rozhodnutie o tom, akým spôsobom chcú dojčiť. Niektoré matky a deti môžu mať špeciálne potreby alebo zdravotné problémy, ktoré či už priamo alebo nepriamo, ich terapiou, ovplyvňujú dojčenie. Aj v takýchto prípadoch vieme matkám pomôcť nájsť vhodné riešenie na ich jedinečnej ceste dojčením,“ dodala odborníčka.

Existuje niekoľko základných polôh, ktoré môžu matkám pomôcť dosiahnuť pohodlné a efektívne dojčenie. Každá z nich má svoje výhody a môže byť vhodná pre inú situáciu. Základná tzv. Priečna poloha je poloha, v ktorej si matka vie dojčenie najlepšie odkontrolovať. Táto poloha je realizovaná v sede matky tak, že dieťa spočína na jej predlaktí a jeho hlavička celá nalieha do dlane, pričom štyri prsty ruky podopierajú dieťatku líčko a palec smeruje na opačnú stranu hlávky. Zadoček dieťaťa je fixovaný v lakťovej jame. V tejto polohe dieťa smeruje k prsníku zospodu presne tak, aby mohlo dôjsť k správnemu asymetrickému prisatiu. Voľná ruka matky najčastejšie pomáha s uchopením prsníka tesne pri hrudníku a následným veľmi dôležitým stláčaním prsníka. Matka sedí vzpriamene a  ruku, na ktorej leží dieťa si môže podoprieť. Poloha v ľahu: Matka a dieťa ležia na boku na rovnom povrchu. Matka má ruku položenú na chrbátiku dieťaťa tak, aby ho pridržala a zabránila prepadnutiu z boku na chrbát. Dieťa kopíruje brucho matky, a tak smeruje na prsník opäť správne zospodu. Táto poloha je obzvlášť pohodlná pre matky tesne po pôrode alebo počas nočného dojčenia.

Je dôležité si všimnúť, že správna poloha pri dojčení by mala byť pohodlná pre matku a dieťa a zabezpečiť, aby prisatie dieťaťa bolo správne asymetrické a dostatočne hlboké. Výsledkom kvalitného laktačného poradenstva je väčšia pravdepodobnosť úspešného dojčenia, ktoré prináša mnoho výhod pre matku aj dieťa. Podporuje zdravý rast a vývoj dieťaťa, posilňuje vzťahovú väzbu medzi matkou a dieťaťom, a prispieva k dlhodobému zdraviu oboch.

Späť