Zvýšené riziko úrazov detí počas letných prázdnin: Prevencia a odporúčania
10.7.2025
Letné prázdniny prinášajú deťom viac voľného času a veľa radosti. Zároveň však so sebou nesú aj zvýšené riziko úrazov. Dlhšie dni, pobyt vonku, cestovanie, športové a iné voľnočasové aktivity často prebiehajú bez adekvátneho dohľadu dospelých, čo vedie k častejším nehodám. Najčastejšími hrozbami sú ostré nástroje, športové náradie, voda a vysoké teploty. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa počas letných prázdnin eviduje až o 30 % viac detských úrazov v porovnaní so zvyškom roka.
Deti prirodzene napodobňujú dospelých, či už pri práci s náradím v dielni alebo v záhrade. Preto sa nástroje ako kladivá, píly, nože či kosačky môžu stať nebezpečenstvom hlavne pre menšie zvedavé deti, ktoré ešte nie sú schopné vyhodnotiť riziká a následky. Netreba zabudnúť ani na športové vybavenie ako kolobežky, skateboardy, trampolíny, ktoré, ak sa používajú bez ochranných pomôcok, sú mnohokrát príčinou odrenín, či úrazov hlavy a končatín.
„Počas letných prázdnin evidujeme výrazný nárast detských úrazov – od pádov z bicykla až po popáleniny a úrazy pri vode. Väčšine z nich sa dá predísť správnym dohľadom dospelých a informovaním detí o rizikách,“ zhrnula MUDr. Kristína Apostolov, primárka oddelenia pediatrie a neonatológie levickej nemocnice
Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou leta je voda. Patrí medzi najväčšie letné lákadlá. Kúpanie v jazerách, riekach alebo bazénoch bez dozoru však častokrát predstavuje značné riziko. Nebezpečné sú nielen hlboké, ale aj plytké vody. Ak dieťa stratí rovnováhu, niečo ho zaujme a prestane dávať pozor, môže vo veľmi krátkom čase dôjsť k nehode. Štatistiky ukazujú, že najviac tragických udalostí pri vode sa stáva práve počas letných mesiacov.
Deti sú oveľa citlivejšie na vysoké teploty než dospelí a nevedia vyhodnotiť koľko času je vhodné stráviť na slnku a vonku. Prehriatie, úpal alebo dehydratácia môžu následne viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Preto je veľmi dôležitá práve prevencia a poučenie detí. Zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín, vyhľadávanie tienistých miest a obmedzenie pobytu na slnku v najteplejších hodinách dňa sú kľúčové a vedú k zníženiu vyššie spomínaných následkov.
Ďalšou nástrahou leta pre deti je strava. Jedlo sa v týchto mesiacoch môže rýchlejšie pokaziť a pri nesprávnom skladovaní sa stáva príčinou nevoľnosti, vracania a bolesti brucha. Preto je lepšie deťom zabezpečiť čerstvú stravu.
„Letné prázdniny sú čas radosti, ale aj väčšej zodpovednosti. U nás doma máme jasné pravidlá – prilba na bicykel je samozrejmosť, a pri vode sa hráme len tam, kde je to bezpečné a pod dohľadom dospelých,“ dopĺňa Mgr. Katarína Strošková, vedúca sestra oddelenia pediatrie a neonatológie.
Letné prázdniny by mali byť v prvom rade obdobím radosti a oddychu. S primeranou opatrnosťou a zodpovedným prístupom dospelých je možné predísť väčšine úrazov a zabezpečiť, aby boli pre deti bezpečné a plné pozitívnych zážitkov.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL