Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Nemocnica Levice upozorňuje na význam preventívnych prehliadok

11.4.2018

Nemocnica Levice, člen skupiny AGEL, informuje pacientky o dôležitosti gynekologických prehliadok. Zdravotnícke zariadenie aktívne oslovuje ženy prostredníctvom gynekologickej ambulancie prvého kontaktu. Zdravotníci zdôrazňujú, že komplexné gynekologické vyšetrenie je predovšetkým zamerané na vyhľadávanie ochorení a ich včasnú diagnostiku.

Na preventívnu prehliadku má nárok každá žena raz za rok, ktorá  dovŕšila 18. rokov alebo od prvého tehotenstva. Preventívnu prehliadku vykonáva lekár aj priamo na ambulancii v nemocnici. Ročne na gynekologicko-pôrodníckom oddelení hospitalizujú 2700 pacientiek. Veľké percento žien tvoria pacientky, ktoré podcenili význam preventívnych prehliadok. Niektoré sa vyhýbali preventívnym prehliadkam zo strachu, iné si nenašli čas venovať sa svojmu zdravotnému stavu.

Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Gabriel Mančík uisťuje, že prvotný strach možno prekonať. Dôležité je zachovanie otvorenej komunikácie.

,,Ženám kladieme otázky, ktoré sa týkajú predovšetkým ich zdravotného stavu za obdobie, odkedy absolvovali poslednú návštevu u gynekológa. Ostych nie je na mieste, pýtame sa vždy na pravidelnosť menštruácie a na výskyt vážnych ochorení u príbuzných. Zameriavame sa hlavne na výskyt rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov. Dôležité je, aby ženy spomenuli aj iné vážne ochorenia, ktoré sa vyskytli v rodine. Zaujíma nás i vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia poprípade alergie,“ uviedol primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Gabriel Mančík.

Ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu mali by venovať preventívnym prehliadkam viac pozornosti.

Ak užívajú hormonálnu antikoncepciu a majú 18 rokov a viac, alebo ak ju neužívajú a sú staršie ako 30 rokov musia počítať aj s odbermi krvi a moču. Súčasťou prehliadky je i vyšetrenie prsníkov.

,,Žien sa počas preventívnej prehliadky pýtame aj na výskyt rakoviny prsníka v ich rodine. Zaujímame  sa o to, či žijú v strese, či vedia o samovyšetrení,“ doplnil MUDr. Gabriel Mančík.

Každá žena, ktorá príde na preventívnu prehliadku by mala vedieť, že lekár jej musí urobiť odber na mikrobiologické vyšetrenie a tiež ster na cytologické vyšetrenie krčka maternice, prípadne aj vyšetrenie orgánov ultrazvukom. Odporúča sa i vyšetrenie  prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín ultrazvukom. 

Nemocnica Levice poskytuje zdravotnú starostlivosť obyvateľom v najväčšom okrese na Slovensku. Jej spádovú oblasť tvorí viac ako 160 000 obyvateľov. Ide o jednu z najväčších nemocníc v celom Nitrianskom samosprávnom kraji. Levická nemocnica prevádzkuje 21 ambulancií a desať lôžkových oddelení. Jej súčasť tvorí i Dom ošetrovateľskej starostlivosti.

V zdravotníckom zariadení aktuálne pracuje 614 zamestnancov. Nemocnica v roku 2017 ošetrila 67 303 pacientov, počet hospitalizovaných pacientov za rok 2017 dosiahol úroveň 13 135.

Späť