Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Základom prevencie neurologických ochorení je zdravý životný štýl Z Glasgowa sa vrátila domov liečiť pacientov na Slovensko

10.2.2020

Levická nemocnica má významnú posilu v odbore neurológia. Od vlani tu na poste primárky Oddelenia neurológie pôsobí MUDr. Zuzana Dean, ktorá má bohaté skúsenosti aj z pôsobenia v zahraničí. Aj vďaka jej pôsobeniu sa za pár mesiacov podarilo tamojšej neurológii získať si dôveru pacientov zo širokého okolia, ktorí si vytvorenie ambulancie pre trvalú špecializovanú zdravotnú starostlivosť v tomto odbore dlhodobo žiadali.

,,Medicínu som študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po krátkom pôsobení na klinike vnútorného lekárstva v Bratislave som vycestovala do Veľkej Británie, kde som aj atestovala z vnútorného lekárstva a neurológie, posledné 3 roky som pracovala na neurologickej klinike v Glasgowe“, hovorí MUDr. Zuzana Dean, MRCP. Po návrate zo zahraničia  7 rokov pôsobila na neurologickej  klinike  vo Fakultnej nemocnici v Nitre, kde okrem iného pracovala na špecializovanej ambulancii pre liečbu epilepsie.

Neurologická ambulancia v Nemocnici Levice doteraz existovala hlavne ako príjmová ambulancia a ambulancia pre urgentné stavy.  Teraz sa však venuje i starostlivosti pre chronické neurologické ochorenia. S akými najčastejšími neurologickými ochoreniami prichádzajú pacienti do levickej nemocnice?  ,,U akútnych hospitalizovaných pacientov sú najčastejšími diagnózami akútna cievna mozgová príhoda, akútne závraty, epileptické záchvaty, zneschopňujúce bolesti chrbtice“, hovorí primárka zo svojej niekoľko mesačnej skúsenosti.  Podľa nej sa týmto závažným ochoreniam dá predchádzať: ,,Náhlym cievnym príhodám sa dá do veľkej miery predchádzať správnou životosprávou, dôležité sú práve stravovacie návyky,  pravidelný a dostatočný spánok, relax, primeraná pohybová aktivita , kontrola vysokého krvného tlaku, vyhýbanie sa cigaretám a alkoholu“ vysvetľuje MUDr. Dean.

Bolestiam chrbtice sa dá rovnako predísť správnou životosprávou, elimináciou jej preťažovania či už nesprávnymi  pracovnými činnosťami alebo  dlhodobým sedením  pred televízorom,  počítačom, či v aute. ,,Dôležité je pravidelné cvičenie, väčšina Slovákov bohužiaľ pravidelne nešportuje, nevykonáva takmer žiadnu fyzickú aktivitu“, pripomína realitu skúsená odborníčka. Dnes je pomerne "modernou" chorobou zo stresu aj tetánia. ,,Je skôr súborom príznakov nervového vyčerpania a nervovej predráždenosti.  Mnohí lekári ju nepovažujú za chorobu, ale skôr poukazuje na dlhodobú psychickú preťaženosť pacienta, ktorá sa prejavuje somatickými ťažkosťami. Preto je zdravý životný štýl základom prevencie nielen tejto, ale mnohých neurologických chorôb.

Späť