Nemocnica Levice má k dispozícii moderný spôsob pooperačnej liečby kĺbov Motodlahy pomáhajú 100 pacientom ročne

21.2.2020

Oddelenie úrazovej chirurgie Nemocnice Levice, ktorá je členom skupiny AGEL, používa modernú zdravotnú pomôcku – motodlahu. Využíva sa po operáciách kĺbov a jej najväčším prínosom je, že skracuje dĺžku rehabilitácie.

Na tomto oddelení sú hospitalizovaní pacienti jednak po úraze, ale aj po plánovaných operačných výkonoch. ,,V rámci nášho Oddelenia úrazovej chirurgie využívame motodlahu  pre pacientov po implantácii endoprotézy kolenného kĺbu, prípadne pri stuhnutosti kolenného kĺbu po iných operačných výkonoch. Ďalej pomáha pacientom po operáciách, ako je napríklad artroskopia, artroplastika či korekčná osteotómia,“ vysvetľuje zástupca primára MUDr. Martin Hamar. Pri použití motodlahy ide o pasívnu rehabilitačnú liečbu, kedy prístroj sám robí rehabilitačnú liečbu končatiny pomocou vlastného elektrického pohonu. Motodlahy majú okrem spomínaného skrátenia dĺžky rehabilitácie aj ďalšie využitie. ,,Používaním tejto zdravotníckej pomôcky sa u pacienta zvyšuje komfort po operačnom zákroku. Zväčšuje rozsah pohybu, zlepšuje látkovú výmenu v kĺbe a zamedzuje stuhnutosti kĺbu. Zároveň zlepšuje vstrebávanie hematómu, znižuje bolestivosť stuhnutých kĺbov, a tým aj spotrebu analgetík,“ dodáva zástupca primára. Motodlaha pomáha ročne po operácii viac než sto pacientom.