Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Na gynekológii v Leviciach nacvičovali prijate pacientky s koronavírusom

2.4.2020

Nemocnica Levice, člen skupiny AGEL, prijala už v polovici marca potrebné kroky a mimoriadne opatrenia, ktoré sa týkajú organizácie a chodu nemocnice počas pandémie koronavírusu COVID-19. Keďže situácia sa, podľa doterajších predpovedí, bude zrejme v nasledujúcich týždňoch zhoršovať, v nemocnici nenechávajú nič na náhodu a v rámci simulácie prípadu si precvičili, ako zaobchádzať s pacientkou, ktorá bola prijatá na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie a je pozitívne testovaná na COVID-19.

Všetko bolo ako v skutočnosti – reálny prípad, reálny personál, zvolené postupy, dodržiavanie všetkých nariadení hygienika, interných pokynov ohľadne COVID-19 ako aj medicínskych postupov. Len pacientka nebola reálna, v tomto prípade rolu figurantky zahrala námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo Helena Dudášová. ,,Išlo o pacientku, ktorá bola prijatá s rozbehnutým pôrodom“, objasňuje námestníčka svoju úlohu. V priebehu skúšky sa ukázalo viacero otázok, krokov, ktoré síce teoreticky lekári majú zvládnuté, prax však môže priniesť rôzne komplikácie, pričom oblasť gynekológie je hlavne čo sa týka správania rodičiek veľmi emotívna a nevyspytateľná. Taktiež možné medicínske komplikácie spojené s plánovanou kontrolou alebo s príchodom bábätka na svet u pozitívnej pacientky na COVID-19 môžu priniesť nepredpokladané situácie. ,,Som veľmi rád, že sme túto praktickú simuláciu zrealizovali. V jej priebehu sme si ujasnili úlohy každého jedného kolegu, ako a prečo musíme zaobchádzať s akým druhom osobných ochranných prostriedkov, ako riešiť vypäté situácie, ktoré život v podmienkach koronavírusu na gynekológii môže priniesť a hlavne našu vzájomnú koordináciu. Pri niektorých úkonoch sme dokonca dlhšie diskutovali a vysvetľovali, aby sme si všetko detailne prešli a vyjasnili. Ak príde reálna situácia, musíme rýchlo, správne  a prakticky konať,“ zhodnotil simulovanú ukážku primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Levice Gabriel Mančík. Tamojšia pôrodnica je medzi rodičkami čoraz viac obľúbená, pôrody neustávajú ani počas epidémie koronavírusu. ,,Len za mesiac marec sa u nás narodilo 89 bábätiek, našťastie sme zatiaľ nemali a nemáme žiadnu maminku pozitívnu na COVID-19,“ uviedol primár.

Z dôvodu aktuálnych opatrení a predovšetkým z dôvodu ochrany pred šírením koronavírusu je v nemocnici úplne zakázaná prítomnosť otca, resp. inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Späť