Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Nemocnica Levice realizovala plošné testovanie obyvateľov osady v katastri obce Kozárovce na koronavírus COVID-19

22.4.2020

Dve mobilné odberové jednotky vrátane odborne vyškoleného personálu Nemocnice Levice s.r.o. v spolupráci s pracovníkmi laboratória AGELLAB Nemocnice Zvolen a.s., zrealizovali dnes plošné testovanie obyvateľov osady v katastri obce Kozárovce na prítomnosť koronavírusu COVID-19. Osada je od utorka v karanténe a stráži ju polícia, keďže sa tam potvrdila u obyvateľa osady prítomnosť koronavírusu. Testovanie sa zrealizovalo za spolupráce Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, hlavného lekára Nitrianskeho samosprávneho kraja, polície a zástupcov obecného úradu. Všetky vzorky budú testovať v laboratóriách AGELLAB v Nemocnici Zvolen.

"Celkovo sme otestovali viac ako 220  obyvateľov osady  v  Kozárovciach, ďalšie desiatky ľudí, ktorí boli v styku s týmito občanmi majú vytvorený priestor, aby sa mohli dať otestovať priamo v odberovom stane pred Nemocnicou Levice. Celú akciu sme museli zorganizovať za menej ako 24 hodín po zasadnutí  krízového štábu v obci Kozárovce, pripraviť potrebné technické vybavenie, zostaviť odberové tímy tak, aby sme nenarušili činnosť odberového miesta pred našou nemocnicou v Leviciach, zabezpečiť ochranné osobné prostriedky a spoluprácu ambulantných lekárov, ktorí majú vo svojich ambulanciách registrovaných obyvateľov osady a  premyslieť celú logistiku,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ján Belanský, ktorý bol priamo na mieste testovania v Kozárovciach.

Odberové tímy začali s testovaním už ráno po 10. hodine a vzorky odoberali až do popoludnia. Všetci zúčastnení museli použiť ochranné osobné prostriedky, členovia odberových tímov overal, ochranný štít, okuliare, respirátor, ochranné rukavice a návleky. Testovanie tak veľkého množstva ľudí vrátane detí nebolo jednoduché, ale podarilo sa to zvládnuť. Každému bol odobratý ster z nosa a hrdla do osobitnej odberovej sady a vzorky boli hromadne  odoslané do laboratórií skupiny AGEL vo Zvolene. Tam sa rovnako na prísun veľkého množstva vzoriek pripravili tak personálne, ako aj svojim vybavením. "Výsledky by sme mali mať k dispozícii najneskôr do 48 hodín. Je predpoklad, že akcia sa bude opakovať aj v iných obciach v okolí.  Zároveň by som chcel touto cestou poďakovať za aktívnu spoluprácu riaditeľke RÚVZ,  Dr. Frtúsovej MPH, ktorá zabezpečila koordináciu prevozu jedného pacienta z osady priamo  do Fakultnej nemocnice Nitra,  lekárom  Dr. Hájkovej, Dr. Hoferikovej, Dr. Virgovej a Dr. Holečkovi, ktorí osobnou účasťou  výrazne pomohli  úspešnému zvládnutiu  zdravotníckej akcie,“  dodal J. Belanský.

Späť