Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Zábava mladistvých môže skončiť aj otravou alkoholom

6.8.2020

Letné prázdniny sú obdobím, kedy školáci trávia viac času s rovesníkmi, avšak ich zábava sa občas končí v nemocnici. Neraz popíjajú alkoholické nápoje, ktoré sú pre ich organizmus mimoriadne nebezpečné a môžu si spôsobiť otravu. Svoje o tom vedia aj na Pediatricko-neonatologickom oddelení v Nemocnici AGEL Levice, kde v júli s otravou alkoholom prijali dvoch tínedžerov.

Podľa slov zástupkyne primárky oddelenia MUDr. Kamily Lendelovej boli tento rok hospitalizovaní v levickej nemocnici štyria mladiství, ktorí boli intoxikovaní alkoholom.  ,,Požitie nadmerného množstva alkoholu je pre deti veľmi nebezpečné. Okamžite je potrebné volať zdravotnú pomoc, pretože napríklad pokiaľ pacient opakovane vracia, hrozí dehydratácia. Opití tiež zvyknú odpadávať, majú problémy s dýchaním alebo môže dôjsť pod vplyvom alkoholu k rôznym úrazom,“ vysvetľuje zástupkyňa primárky MUDr. Kamila Lendelová z Pediatricko-neonatologického oddelenia, aké je dôležité včas zavolať zdravotnú pomoc alebo ísť do nemocnice. Po príchode je v prvom rade realizovaný odber krvi, aby sa stanovila hladina etanolu v krvi. ,,Vyšetrené sú aj ďalšie parametre vnútorného prostredia kvôli posúdeniu závažnosti stavu. Personál začne s infúznou hydratáciou a podľa klinického stavu aj s monitoringom vitálnych funkcií. Po stabilizovaní stavu a odoznení príznakov intoxikácie je pacient prepustený do domácej starostlivosti s poučením o možných rizikách,“ hovorí MUDr. Kamila Lendelová.

Za posledných päť rokov hospitalizujú ročne v priemere štyroch mladistvých pod vplyvom alkoholu a prevažujú chlapci, výnimkou však nie sú ani dievčatá. Ambulantne bolo v tomto období ošetrených 44 mladistvých v miernej opitosti. Všetky prípady požívania alkoholu v takomto veku sú pre zdravie nebezpečné. ,,Nadmerná konzumácia alkoholu mladistvých môže ovplyvniť ich zdravotný stav, ako aj ich duševné zdravie. Na alkohol sa môže tak ako aj u dospelých vytvoriť závislosť,“ hovorí zástupkyňa primárky z pediatricko-neonatologického oddelenia Nemocnice AGEL Levice. Pred prepustením do domácej starostlivosti je zároveň dôležitá edukácia nielen maloletého, ale aj jeho zákonného zástupcu, aby sa predišlo opakovaniu takýchto nebezpečných situácií.

Späť