Levická nemocnica už zaočkovala 10 000 ľudí proti koronavírusu

26.2.2021

Nemocnica AGEL Levice intenzívne pokračuje od 7. januára 2021, kedy sa stala oficiálnym vakcinačným centrom, v očkovaní zdravotníkov a vybraných skupín obyvateľov. Tímy zdravotníkov k dnešnému dňu v regióne zaočkovali už 10 000 záujemcov, ktorí sa rozhodli bojovať proti koronavírusu tým, že sa dajú zaočkovať. Jediným problémom je momentálny celoslovenský nedostatok vakcín.

„V rámci nemocnice sme vytvorili 3 tímy zdravotníkov, ktorí očkujú záujemcov, registrovaných podľa usmernení Ministerstva zdravotníctva SR prostredníctvom www.korona.gov.sk. Okrem toho sme vytvorili jeden tím v rámci výjazdovej vakcinačnej služby,  a tá realizuje očkovanie v senior centrách, absolvovali sme aj očkovanie 80 ľudí v Dialyzačnom centre v Leviciach“ hovorí námestníčka pre ošetrovateľstvo Nemocnice AGEL Levice Helena Dudášová. Nemocnica týždenne zaočkuje cca 1000 ľudí, má vytvorený aj zoznam náhradníkov, ak by sa nejaký registrovaný záujemca na očkovanie nemohol dostaviť.

Levická nemocnica očkuje  v drvivej väčšine vakcínou značky Pfizer, tento týždeň vakcínu dostávajú  učitelia, tí sú očkovaní vakcínou AstraZeneca. „Celkovo sme za uplynulých päť dní zaočkovali 1500 pedagógov v spolupráci s mestom, ktoré nám dodalo zoznamy záujemcov o očkovanie z radov učiteľov,“ zhrnula H. Dudášová.

Všetky doterajšie očkovania prebehli bez akýchkoľvek problémov, v príjemnej atmosfére, a to od kontroly registrácie až po podanie očkovacej látky. „U žiadneho očkovaného sme nezaznamenali závažnú reakciu na podanie vakcíny. Ľudia si uvedomujú, že je to asi jediná bezpečná cesta na prevenciu proti koronavírusu,“ uviedla námestníčka pre ošetrovateľstvo.

Vakcináciu prvou aj druhou dávkou už majú za sebou aj všetci zamestnanci levickej nemocnice, ktorí o očkovanie prejavili záujem. „Z celkového počtu 570 zamestnancov sa rozhodlo dať sa zaočkovať 500 čo je 90 percent. Viacerí ešte budú očkovaní po návrate z PN, resp. po uplynutí povinnej doby po prekonaní koronavírusu,“ dodala H. Dudášová.

Aktuálne má nemocnica v súvislosti s vakcináciou jediný problém, a tým je celoslovenský nedostatok vakcín, čím sa proces očkovania výrazne spomalil.