Jedenásty september je Svetovým dňom prvej pomoci. Aj laická pomoc je lepšia ako žiadna

10.9.2021

Viete čo robiť v prípade, že budete musieť poskytnúť prvú pomoc? Lekár z Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Igor Slabak z Nemocnice AGEL Levice nám zhrnul zásady prvej pomoci, opísal aj situácie, kedy sám musel poskytnúť prvú pomoc.

Medzi život ohrozujúce stavy patrí  zastavenie dýchania, zastavenie srdca a krvného obehu či bezvedomie. Pri úrazoch ide o veľké vonkajšie krvácanie a šokový stav. Keď tieto situácie nastanú a my sme toho svedkom, mali by sme vedieť poskytnúť prvú pomoc. ,,Aj napriek tomu, že laická verejnosť má v takýchto situáciách strach, je naša morálna povinnosť poskytnúť zranenému prvú pomoc. Nesmieme pri tom zabudnúť, že zachraňujeme ľudský život a každá sekunda môže byť dôležitá. Opakom je situácia, kedy poskytnutie prvej pomoci môže ohroziť život zachraňujúceho,“ vysvetľuje lekár Igor Slabak. Aj on sám už v takejto situácii bol aj mimo práce, kedy pomáhal ľuďom s kolapsom rôznych pôvodov, niekoľkokrát pri epileptických záchvatoch.

Aké sú teda základy prvej pomoci? Krok za krokom, ako podať prvú pomoc

1. vytvorenie bezpečného prostredia pre záchrancu  a zachraňovaného a zhodnotenie situácie bez ohrozenia vlastného života
  2. oslovenie zachraňovaného – zistenie stavu vedomia, resp. jeho ťažkostí, ak je pri vedomí
  3. volanie o pomoc na okoloidúcich svedkov