Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Levická nemocnica potrebuje kvôli pandémii koronavírusu veľké množstvo medicinálneho kyslíka. Jeho spotreba sa zvýšila o 300%

10.12.2021

Nemocnica AGEL Levice stále bojuje proti ochoreniu COVID-19, čo má výrazný vplyv aj na spotrebu kyslíka. Všetky reprofilizované lôžka pre covidových pacientov sú totiž napojené na prívod medicinálneho kyslíka, nemocnica dbá o jeho pravidelné a objemovo dostatočné dodávky. V rámci III. vlny pandémie sa spotreba kyslíka zvýšila o 300%.

Medicinálny kyslík je základná zložka nemocničných systémov, ktorá je štandardom starostlivosti už viac ako 100 rokov.  Najnovší nárast prípadov COVID- 19, ktorý vyvíja obrovský tlak na lekársku infraštruktúru, zvýšil dopyt po medicínskom kyslíku, klinickej komodite pri liečbe respiračných ochorení. Dopyt po kyslíku v levickej nemocnici vzrástol o 300% percent.

„Na podávanie kyslíka je potrebná rýchla identifikácia pacientov vyžadujúcich si kyslík a vhodné podávanie kvalifikovaným zdravotníckym personálom, ktorým disponujeme. Zásobovanie kyslíkom sa zvyčajne dosahuje pomocou kyslíkových fliaš a centrálneho systému. Spotrebu kyslíka riadia sestry, ktoré merajú hladinu kyslíka v krvi pomocou pulzného oxymetra a titrujú prietok kyslíka, aby sa udržali primerané hladiny kyslíka v krvi. Dôraz kladieme na zabezpečenie nepretržitého prísunu kyslíka, aby žiadny pacient netrpel jeho nedostatkom,“ uviedla námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť PhDr. Helena Dudášová, MHA, MPH.

Kyslíková terapia je jedna z najpotrebnejších liečebných procedúr na svete, je kľúčom k liečbe kriticky chorých pacientov trpiacich rôznymi stavmi vrátane covid-19, srdcového zlyhania, pôrodných komplikácií, traumy a respiračných ochorení ako je zápal pľúc. Mnoho ľudí pozitívnych na koronavírus má nízku hladinu kyslíka v krvi aj keď sa cítia dobre. Nízka hladina kyslíka môže byť včasným  varovným signálom, že je potrebná lekárska starostlivosť, nemusí však vždy znamenať nakazenie sa vírusom. Dôležitý je výsledok testu na koronavírus. Ak jednotlivec trpí týmto ochorením, pulzný oxymeter mu môže pomôcť sledovať svoje zdravie.

V Nemocnici AGEL Levice sú k dispozícii  kyslíkové fľaše a centrálny systém dodávania kyslíka, ktorý je kontrolovaný centrálnym signalizátorom. Ak je stav zásob kyslíka menší ako stanovená hranica,  centrálny systém nahlási túto skutočnosť a kyslík sa opäť naskladňuje, nemôže sa teda stať, že by kyslík v nemocnici nebol k dispozícii. V levickej nemocnici je momentálne hospitalizovaných 23 pacientov pozitívnych na ochorenie covid-19, z toho 5 pacientov si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

Nemocnica AGEL Levice stále pokračuje v boji proti koronavírusu, a  preto v sobotu 11. decembra 2021 bude vakcinačné centrum otvorené od 07:00 do 12:00 hod. Zaočkovať sa môžu prísť záujemcovia bez registrácie. Zaočkovaní budú iba záujemcovia o prvú dávku. Očkovacia látka je podávaná osobám vo veku 18 rokov a starším. Podávať sa bude očkovacia látka Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

Očkovacie centrum levickej nemocnice sa nachádza na 1. poschodí v priestoroch bývalej rádiológie.

V štandardných pracovných dňoch je vakcinačné centrum otvorené od 07:30 do 15:00, pričom od 07:30 do 08:30 hod sa môžu prísť zaočkovať deti s registráciou aj bez registrácie v sprievode zákonného zástupcu. Dospelí s registráciou od 08:30 do 13:00 hod, dospelí bez registrácie v čase 11:00 až 13:00 hod. Imunokompromitovaní pacienti s registráciou aj bez registrácie budú očkovaní  v čase od 13:00 do 15:00. Všetci záujemcovia sa môžu objednať prostredníctvom NCZI alebo na stránke  www.agel.sk či prostredníctvom call centra na číslach:  +421 36 6379 360, +421 36 6379 362,  + 421 36 6379 663.

Späť