V levickej nemocnici sa narodilo za rok 2021 viac ako 1000 detí. Nemocnica zaznamenala rekordný počet pôrodov

11.1.2022

Jednou z najdôležitejších a najradnostnejších udalostí v živote je nepochybne príchod novorodeného dieťatka na svet. Levická pôrodnica zažila v roku 2021 rekordný rok, kedy sa zvýšil výrazne tak počet pôrodov, ako aj narodených bábätiek. Tento trend pretrváva už niekoľko rokov, nijako ho neovplyvnila ani pandémia koronavírusu. Mamičky sem prichádzajú hlavne kvôli profesionálnej starostlivosti a empatickému prístupu zdravotníkov.

V roku 2021 sa v Nemocnici AGEL Levice realizovalo o 85 pôrodov viac oproti roku 2020.  Po klesajúcom trende od prelomu storočia pôrodnosť opäť stúpa každým rokom. „Za rok 2021 sme mali  1162 pôrodov. Chlapcov sa narodilo 594 a dievčat 574. Najčastejšie mená pre chlapcov boli Jakub, Matúš., Peter, dievčenské mená, ktoré najčastejšie dávali mamičky sú Ema, Viktória, Olívia,“ uviedla vedúca sestra gynekologicko- pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Levice Eva Moravská.

Medzi zaujímavosti patrí, že koncom roka rodila mamička, ktorá porodila už svoje 12-te dieťatko, a tiež mamička, ktorá porodila svoje 9-te dieťatko, 11 krát sa mamičky tešili z dvojnásobného prírastku.

Pandemická situácia za uplynulý rok síce neovplyvnila pôrodnosť, výrazne sa však dotkla všetkých pracovísk a sťažila prácu zdravotníckemu personálu aj na gynekologicko- pôrodníckom oddelení. Realizovali sa aj pôrody  Covid- 19 pozitívnych mamičiek ku ktorým sa pristupovalo za veľmi prísnych hygienických opatrení. Takýchto pôrodov mali v levickej nemocnici 13.