Levická nemocnica eviduje opätovný nárast pacientov s covidom

3.2.2022

Nemocnica AGEL Levice za uplynulý týždeň zaznamenala opätovný nárast hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. V nemocnici leží 12 pacientov, v okrese bolo pozitívne otestovaných až 1456 ľudí. Nemocnica prijala opatrenia, aby zvládla výpadok svojich zamestnancov, ako aj nápor na mobilné odberové miesta kvôli testovaniu verejnosti. Pred nemocnicou bol v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom postavený špeciálny stan na triáž pacientov.

Aktuálna vlna pandémie, ktorú charakterizuje prevaha mutácie omikron, naplno úraduje aj v Levickom okrese. Pozitívne však je, že zatiaľ nemá ťažký dopad na nemocnicu, ani fatálne následky pre pacientov. „K dnešnému dňu máme hospitalizovaných 10 pacientov, ktorí sú umiestnení na štandardných lôžkach s podporou kyslíka, 1 pacient leží na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny a jeho priebeh koronavírusu si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Jednu pacientku máme aj na gynekologicko-pôrodníckom oddelení,“ uviedla námestníčka Nemocnice AGEL Levice PhDr. Helena Dudášová, MHA, MPH.

„O náraste prípadov hovorí aj 42% pozitivita v prípade RT-PCR testov, naopak, evidujeme pokles záujmu o vakcináciu, a to najmä prvou dávkou,“ uviedla námestníčka PhDr. Helena Dudášová, MHA, MPH. Vzhľadom na očakávaný nápor pacientov, ktorí budú mať rôzne symptómy a hlavne z dôvodu, aby sa predišlo zbytočným hospitalizáciám a miešaniu covidových a necovidových pacientov, nemocnica dnes v spolupráci s Hasičským a záchranným zborom pripravila triážny stan. „Všetci pacienti, ktorí prídu do nemocnice, musia prejsť triážou – triedením, kde bude posúdený ich zdravotný stav, symptómy a ďalšia liečba, resp. odoslanie do odborných ambulancií či na priamu hospitalizáciu. Prosíme všetkých o trpezlivosť a pochopenie,“ dodala námestníčka

Nemocnica stále poskytuje možnosť dať sa otestovať v mobilnom odberovom mieste. Na PCR aj antigénový test je potrebné sa vopred objednať kvôli bezproblémovému priebehu testovania na www.korona.gov.sk.

Novinkou je aj to, že od utorka 1. 2. 2022  sa môžu prísť zaočkovať záujemcovia od 5 do 11 rokov, a to výhradne v sprievode zákonného zástupcu. Záujemcovia musia však byť registrovaní prostredníctvom NCZI a taktiež bude potrebná kartička poistenca, výmenný lístok od pediatra a telefónne číslo.

Nemocnica AGEL Levice stále pokračuje v testovaní aj v očkovaní. Možnosť objednania sa na antigénové testovanie je na stránke NCZI, na stránke nemocnice alebo telefonicky prostredníctvom call centra na číslach  +421 36 6379 360, +421 36 6379 362,  + 421 36 6379 663.

Očkovacie centrum levickej nemocnice sa nachádza na 1. poschodí v priestoroch bývalej rádiológie. Okrem podávaní tretej dávky vakcíny nemocnica  pokračuje aj s očkovaním prvej a druhej dávky, nastala však zmena organizácie hodín. Očkuje sa iba v pracovných dňoch. Od 07:30 do 08:30 hod sa môžu prísť zaočkovať deti s registráciou aj bez registrácie v sprievode zákonného zástupcu. Výnimkou sú utorky, kedy sa očkujú deti od 5 do 11 rokov s registráciou na Dospelí s registráciou od 08:30 do 13:00 hod, dospelí bez registrácie v čase 11:00 až 13:00 hod. Imunokompromitovaní pacienti s registráciou aj bez registrácie budú očkovaní  v čase od 13:00 do 15:00. Všetci záujemcovia sa môžu objednať prostredníctvom NCZI alebo na stránke  www.agel.sk či prostredníctvom call centra na číslach:  +421 36 6379 360, +421 36 6379 362,  + 421 36 6379 663.