Oddelenie klinickej biochémie v levickej nemocnici za rok vyšetrilo takmer milión vzoriek

8.2.2022

Oddelenie klinickej biochémie je nepochybne neoddeliteľnou súčasťou nemocnice. Hoci sa laboranti Nemocnice AGEL Levice priamo s pacientmi nestretávajú, napriek tomu vedia o ich zdravotnom stave veľa, a to vďaka vyšetreniam a testom, ktoré tu realizujú. Len za vlaňajšok vykonali bezmála milión vyšetrení.

Oddelenie klinickej biochémie Nemocnice AGEL Levice vykonáva základné a špecializované testy humánnych biologických materiálov pre všetky oddelenia nemocnice a ambulancie. Spracúvajú sa tu krvné vzorky, moč, stolica, likvor, žalúdočný obsah a pot. Časť vyšetrení sa robí aj v centrálnom laboratóriu vo Zvolene. „Za rok 2021 bolo vystavených celkovo takmer 350 000 žiadaniek a realizovali sme  takmer milión vyšetrení,“ uvádza vysoké čísla primárka oddelenia Ing. Vlasta Macková. Ako priznala, nemali žiadne prekvapujúce výsledky a laboranti si za posledné roky museli zvyknúť na zmenu skladby vyšetrení, najmä čo sa týka súvislosti s ochorením Covid-19.  „Robíme viacero vyšetrení, SARS-CoV-2, rýchlu PCR diagnostiku koronavírusu, vyšetrenia na protilátky proti SARS-CoV-2 po prekonaní ochorenia Covid-19 aj po očkovaní,“ približuje primárka.

Uplynulý rok bol pre oddelenie zásadný, pretože sa tu realizovala zásadná rekonštrukcia. Bolo vybudované centrálne laboratórium s čiastočne novým prístrojovým vybavením. „Pribudli dva nové modulárne systémy cobas 6000, močový analyzátor, rýchle PCR je možné vďaka novému analyzátoru pre rýchlu diagnostiku. Priemerne trvá samotná analýza dodanej vzorky  30 až 60 minút podľa počtu vyšetrení na danej vzorke, pri špecifických analýzach sú vzorky vyšetrené v daný deň, “ približuje rýchlosť a enormné nasadenie laborantov Ing. Macková. Je samozrejmosťou, že Oddelenie klinickej biochémie Nemocnice AGEL Levice funguje v nepretržitej prevádzke a diagnostiku vykonáva vysokokvalifikovaný tím 2 laboratórnych diagnostičiek a 8 zdravotných laborantov.