Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Vlani darovalo v levickej nemocnici krv takmer 2500 darcov Spolupatričnosť a uvedomelosť darcov krvi zachraňovať životy neustala ani počas pandémie

9.2.2022

Každý deň, každú hodinu aj minútu pacienti s rôznymi diagnózami či po úrazoch potrebujú náhradu vlastnej krvi, a tou je najvzácnejšia tekutina od darcov. Boj lekárov o životy pacientov by bol bez zásob krvi nemožný. Obete nehôd úrazov, pacienti podstupujúci náročné operácie, transplantácie, kĺbne náhrady, pacienti liečení na leukémiu, rakovinu a s krvnými poruchami, to je len malý výpočet tých, ktorých život závisí od aktuálnej dostupnosti krvi a krvných doštičiek. Aj preto sú hemotologicko-transfúziologické oddelenia nemocníc tak dôležité. V Nemocnici AGEL Levice majú vybudovanú skvelú darcovskú základňu, súčasťou ich práce je nielen odber, skladovanie a príprava krvi, ale nesmierne dôležitá je aj výchova mladých ľudí k darcovstvu.

„O zásobách krvi nie je možné hovoriť, pretože sa situácia  z hodiny na hodinu mení. Za rok 2020 sme mali 2089 odberov krvi a v roku 2021  ich bolo  2477, pričom 293 z nich bolo prvodarcov,“ približuje vlaňajšiu bilanciu vedúca laborantka Hematologicko-transfúziologického oddelenia  Nemocnice AGEL Levice Mgr. Uršula Macaláková. „Darcovia sú ochotní pomôcť nielen po telefonickom kontakte, ale aj prostredníctvom sociálnych sietí a podobne. Medzi darcami krvi, ktorí darovali krv na našom oddelení, máme viac takých, ktorí  darovali krv už viac ako 100x. Najmenej je v populácii Rh negatívnych krvných skupín, ale žiadané sú všetky krvné skupiny. To závisí to od aktuálnej situácie, “ opisuje skúsená vedúca laborantka.

Proces darovania krvi trvá asi hodinu a zahŕňa absolvovanie minifyzikálneho vyšetrenia, poskytnutie kompletnej anamnézy, odber krvi a odpočinok po odbere. Samotné darovanie krvi zvyčajne trvá asi 10 minút v závislosti od úrovne hydratácie darcu. Priemerný ľudský organizmus obsahuje asi 4 až 6 litrov krvi, čo je asi 8% telesnej hmotnosti. Počas darovania sa odoberie zhruba pollitra krvi. Z krvi možno odobrať štyri druhy transfúznych produktov -  červené krvinky, krvné doštičky, krvnú plazmu a extrakt bohatý na faktor zrážania krvi, čiže kryoprecipitát. Dva alebo tri z týchto produktov sú odobraté z jedného pollitra darovanej krvi. Jediný darca teda môže potencionálne pomôcť viac ako jednému pacientovi. Je dôležité mať na pamäti, že sú to krvné produkty, ktoré už v rovnaký deň môžu byť využité a pomáhajú zachraňovať životy v núdzových alebo katastrofických situáciách.

Frekvencia darovania krvi  je u žien každé 4 mesiace a u mužov každé 3 mesiace, pričom hmotnosť darcu musí byť minimálne 50 kilogramov. Ak má darca čerstvé tetovanie, piercing, dostal transfúziu krvi alebo krvnej plazmy alebo je po operácii, darovať krv môže najskôr o 6 mesiacov. Krv môže darovať osoba vo veku od 18 do 60 rokov a musí byť fyzicky zdravá. Nemôže byť ošetrený zubným lekárom minimálne 72 hodín pred darovaním, užívať antibiotiká minimálne mesiac pred odberom, nemôže byť nosičom vírusu HIV spôsobujúceho AIDS a mať poruchy zrážania krvi.  Pacienti, ktorí nie sú očkovaní proti koronavírusu, sa nemusia preukázať negatívnym testom, ale nemôžu mať žiadne príznaky akútneho respiračného ochorenia. Darcovia očkovaní druhou dávkou mRNA vakcíny môžu darovať krv po uplynutí 14 dní a po prvej dávke očkovacej vakcíny AstraZeneca, Johnson & Johnson po uplynutí 28 dní. Momentálne podmienky darovania krvi sú vždy aktuálne v zmysle platných ustanovení COVID- 19.

Na  darovanie krvi v Nemocnici AGEL Levice je možné sa objednať telefonicky na číslach  036/6312804 alebo 036/6379496, alebo prostredníctvom mailu na adrese hto@nemocnicalevice.sk.

Odber krvi u darcov sa realizuje jedenkrát do týždňa, vždy  v utorok počas pracovných dní v čase od 07:00 do 11:00.

Späť