Nemocnica AGEL Levice rozbehla pilotný projekt identifikácie zamestnancov: Každý zdravotník bude farebne odlíšený podľa pracovného zaradenia

22.4.2022

Budú na prvý pohľad rozoznateľní. Nemocnica AGEL Levice prichádza s pilotným projektom. Všetci jej zamestnanci, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi, budú mať svoju určenú farbu zdravotníckej uniformy. Spoločnosť AGEL tak vychádza v ústrety jednak samotným zamestnancom, ktorí dostali nové, pekné ošatenie, ale aj pacientom, ktorí sa budú vedieť v toľkom počte zdravotníkov orientovať. Vysvetľujúce informačné letáky s názvom: „Kto sa o vás stará“ budú rozmiestnené aj po nemocnici.

Podobne ako v prípade iných uniforiem v histórii, rôzne farby znamenali rôzne pracovné zaradenie či hodnosti. S rovnakým cieľom zdravotnícka sieť AGEL zaviedla aj nové pracovné odevy v Nemocnici AGEL Levice. Základom je biela uniforma pre lekárov a primárov. Z hľadiska histórie vždy bola biela farba najrozšírenejšia, v minulosti sa používala napríklad aj na operačných sálach čo síce zdôrazňovalo čistotu, ale viedlo k únave očí. Niekedy v polovici 20. storočia začali nemocnice upúšťať od bielej farby a prešlo na rôzne odtiene zelenej, čo uľahčilo prácu na operačných sálach.

S tohtoročnou jarou prichádzajú farby do priestorov levickej nemocnice. Zdravotnícky personál má k dispozícií nový farebný dizajn uniforiem, ktoré majú pomôcť k jednoduchšiemu rozoznávaniu personálu. „Sme veľmi radi, že práve naša nemocnica dostala možnosť stať sa pilotom farebného oblečenia. Veríme, že je to dobrý krok k prehľadnejšiemu rozoznávaniu personálu. My svoj personál poznáme, ale pre pacientov je zložitejšie zaradiť, či už primárov, lekárov, vedúce sestry, sestry alebo zdravotníckych asistentov. V nemocnici sa umiestňujú tabule s legendami, ktoré im tiež pomôžu farebne rozlišovať zamestnancov,“ vyjadrila sa námestníčka Nemocnice AGEL Levice PhDr. Helena Dudášová MHA, MPH.

Uniformy sa delia na pánske a dámske, pričom ak sú obe pohlavia v rovnakej funkcií, farba je rovnaká. Primárov, primárky, lekárov a lekárky je možné spoznať podľa bielej alebo červenej uniformy, vedúce sestry podľa tyrkysovej, sestry detského oddelenia podľa bielej farby milým motívom blízkym deťom. Sestry a laboranti oddelenia klinickej biochémie, hematologicko-transfúzneho oddelenia, a rádiológie majú modrú farbu uniformy. Zdravotníckej asistentke prislúcha ružová uniforma a zdravotníckemu asistentovi biela s ružovým golierom. Sanitárku a sanitára je možné rozpoznať podľa žltej uniformy a upratovačky podľa fialovej. Súčasťou dámskych uniforiem sú aj šaty.

Levická nemocnica má momentálne takmer 600 zamestnancov, ktorých je možné vidieť v nových uniformách už teraz.