Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Ľudí so zhoršeným sluchom je veľmi veľa, vyšetrenia netreba odkladať

26.4.2022

Otorinolaryngologická ambulancia, ktorá je známa aj ako ušno-nosovo-krčná ambulancia v Nemocnici AGEL Levice, ošetruje dospelých, ale aj detských pacientov. Zaoberajú sa rôznymi diagnózami, jednou z nich je aj strata sluchu. Čo je príčinou, ako sa sluch vyšetruje a lieči sme sa bližšie porozprávali s MUDr. Róbertom Hӧrӧmpӧlim, ktorý v ambulancii denne ordinuje.

Viac ako 5% svetovej populácie ľudí potrebuje odbornú starostlivosť v súvislosti so stratou sluchu. Prevalencia straty sluchu sa zvyšuje s vekom, medzi staršími ľuďmi ako 60 rokov je postihnutých poruchou sluchu viac ako 25%. Mnohým z príčin, ktoré vedú k strate sluchu, je možné predísť správnou prevenciou a starostlivosťou počas celého života, už od prenatálneho a perinatálneho obdobia, až po vyšší vek. U detí je takmer 60% straty sluchu spôsobených príčinami, ktorým sa dá vyhnúť, a ktorým sa dá predísť implementáciou opatrení v oblasti verejného zdravia. U dospelých je možné predísť najčastejším príčinám straty sluchu, ako je vystavenie hlasitým zvukom a ototoxickým liekom. Čo sa týka ušných chorôb, pacienti nás najčastejšie navštevujú predovšetkým s ušnými zátkami, zápalmi kože zvukovodov, zápalmi stredného ucha a s nedoslýchavosťou. S poruchou sluchu prichádza až polovica našich pacientov,“ hovorí MUDr. Róbert Hӧrӧmpӧli. Napríklad ušná zátka je relatívne banálny stav, ale môže byť neraz komplikovaný zápalom kože zvukovodu, preto netreba návštevu lekára odkladať. Prirodzené zhoršenie sluchu vplyvom veku je u človeka bežné, ľuďom pracujúcim v rizikovom, nadmernom hluku sa časom tiež zhoršuje. Vyšetrenia sluchu patria k bežným vyšetreniam aj pri narodení bábätiek. „Vrodená hluchota sa dá diagnostikovať po narodení, v našej nemocnici to patrí k štandardným vyšetreniam u každého novorodenca,“ vysvetľuje lekár z ušno-nosovo-krčnej ambulancie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Róbert Hӧrӧmpӧli.

Strate sluchu sa dá zabrániť, ak dbáme na prevenciu a ak ľudia, ktorí pracujú v rizikovom prostredí, používajú rôzne osobné ochranné prostriedky, napríklad zátky či slúchadlá. „Úplne hluchých ľudí je našťastie veľmi málo, avšak naopak, ľudí so zhoršeným sluchom je veľmi veľa. Zhoršenie sluchu sa niekedy dá aj liečiť, ale väčšinou, najmä pokiaľ ide o dedičnú stratu sluchu alebo stratu sluchu dlhodobou expozíciou rizikového hluku, liečbou neovplyvníme,“ uvádza MUDr. Róbert Hӧrӧmpӧli. O sluch môžeme prísť v niektorých prípadoch aj zo sekundy na sekundu. „To sú práve tie stavy, ktoré vieme celkom dobre liečiť, ale len vtedy, ak pacient príde na vyšetrenie do dvoch dní, teda najlepšie hneď. Dbať o svoj sluch je veľmi dôležité a akékoľvek problémy by sa nemali podceňovať,“ dodáva. Otorinolaryngologická ambulancia sa nachádza v pavilóne A na 1. poschodí, objednať sa je možné na čísle 036/637 92 41.

Späť