Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Irina z Ukrajiny dostala druhú šancu v levickej nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti

5.5.2022

Vojna na Ukrajine donútila státisíce ľudí nečakane rýchlo opustiť svoj domov a vydať sa na cestu, mnohokrát neznámo kam. Ukrajinskí utečenci najviac smerovali do Poľska a tiež na Slovensko. Veľkú skupinu tvoria aj zdravotníci, erudovaní lekári, sestry s dlhoročnou praxou. Aj Nemocnica AGEL Levice vyšla v ústrety viacerým zdravotníkom, medzi nimi je aj sestra Irina Laverská, ktorá prácu pre pacientov už od detstva vníma ako svoje poslanie. Je jednou z 34 Ukrajincov, ktorí dnes pracujú v nemocnici.

„Ďakujem ľuďom, ktorí boli vždy ochotní pomôcť“

Niekedy nejde život podľa predstáv a v životoch ľudí sa vyskytnú neočakávané chvíle,  ktoré dovtedy ani nikoho nenapadli, že by mohli byť realitou. Je len veľmi ťažké predstaviť si odchod z krajiny, kde žijeme celý život. Niektorý ľudia to však zažili na vlastnej koži. Levická nemocnica urobila rozhovor s jednou zo zamestnankýň, ktorej sa behom chvíle zmenil celý život.

„Od detstva sa mi veľmi páčilo povolanie zdravotník. Cítila som to ako svoje poslanie. Pred príchodom na Slovensko som pracovala na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v meste Odesa. Vojna nás donútila náš domov, prácu, zázemie opustiť a hľadať nové životné útočisko. Prišla som s dvomi deťmi vo veku 17 a 7 rokov. Obaja sú to chlapci. Na Slovensko sme prišli, pretože je najbližšie z Ukrajiny, máme podobnú reč a spôsob života. Týmto sa chcem z celého srdca  poďakovať ľudom, ktorí boli vždy ochotní a neodmietli pomôcť. Som maximálne spokojná a vďačná za všetko,“ vyjadrila sa Irina, ktorá je posilou oddelenia vnútorného lekárstva - jednotky intenzívnej starostlivosti. Hoci nečakaná a vynútená zmena všetkého bola najväčšou doterajšou výzvou v jej živote, s osudom, ktorý nemohla ovplyvniť, statočne bojuje.

,,Máme skúsenosti s kolegami z Ukrajiny už z dávnejšieho obdobia pred vojnovým konfliktom, takže bolo pre nás úplne prirodzené, poskytnúť útočisko kolegom, zdravotníkom. Zvládli sme aj náročnú legislatívu a v rámci nemocnice sme sa im snažili pomôcť aj s ďalšími životnými záležitosťami. Dnes máme v našich radoch celkovo 34 zdravotníkov pôvodom z Ukrajiny,“ hovorí námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Helena Dudášová.

Späť