Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Zábava mladistvých môže skončiť aj otravou alkoholom V levickej nemocnici tento rok hospitalizovali už 7 mladistvých

7.6.2022

Uvoľnenejší režim v škole a blížiace sa letné prázdniny sú obdobím, kedy školáci trávia viac času s rovesníkmi, avšak ich zábava sa môže skončiť aj v nemocnici. Neraz popíjajú alkoholické nápoje, ktoré sú pre ich organizmus mimoriadne nebezpečné a môžu si tak spôsobiť otravu alkoholom. Svoje o tom vedia aj na Pediatricko-neonatologickom oddelení Nemocnice AGEL Levice.

Alkohol je najrozšírenejšou drogou medzi mladými ľuďmi. Mnoho mladých ľudí pociťuje následky nadmerného pitia v príliš skorom veku. Väčšina mladých ľudí začína s konzumáciou alkoholu medzi 12. a 16. tokom života, v období, kedy deti získavajú najväčšiu slobodu a sú čoraz viac naviazané na svojich rovesníkov. V tomto veku to súvisí aj s ich prirodzenou túžbou riskovať a zažívať nové dobrodružstvá.

Podľa slov primárky Pediatricko-neonatologického oddelenia levickej nemocnice MUDr. Kristíny Apostolov bolo tento rok hospitalizovaných v levickej nemocnici sedem mladistvých, ktorí boli intoxikovaní alkoholom.  ,,Požitie nadmerného množstva alkoholu je pre deti veľmi nebezpečné. Okamžite je potrebné volať zdravotnú pomoc, pretože napríklad, pokiaľ pacient opakovane vracia, hrozí dehydratácia. Opití tiež zvyknú odpadávať, majú problémy s dýchaním alebo môže dôjsť pod vplyvom alkoholu k rôznym úrazom,“ vysvetľuje primárka MUDr. Kristína Apostolov, aké je dôležité včas zavolať zdravotnú pomoc alebo ísť do nemocnice. Po príchode do nemocnice je v prvom rade realizovaný odber krvi, aby sa stanovila hladina etanolu v krvi. ,,Vyšetrené sú aj ďalšie parametre vnútorného prostredia kvôli posúdeniu závažnosti stavu. Personál začne s infúznou hydratáciou a podľa klinického stavu aj s monitoringom vitálnych funkcií. Po stabilizovaní stavu a odznení príznakov intoxikácie je pacient prepustený do domácej starostlivosti s poučením o možných rizikách,“ hovorí MUDr. Kristína Apostolov

Za posledné roky počet hospitalizovaných mladistvých pacientov pod vplyvom alkoholu stúpol a prevažujú chlapci, výnimkou však nie sú ani dievčatá. Za minulé roky boli v priemere hospitalizovaní 4 pacienti za rok po požití alkoholu. Od začiatku roka 2022 do mája však tento počet činí 7 pacientov. V levickej nemocnici bol tento rok zaznamenaný aj prípad, kedy si len 11 ročné dievča spôsobilo intoxikáciu alkoholom a stalo sa tak najmladším dieťaťom, ktoré bolo tento rok hospitalizované z dôvodu požitia alkoholu.

Všetky prípady požívania alkoholu v takomto veku sú pre zdravie nebezpečné. ,,Nadmerná konzumácia alkoholu mladistvých môže ovplyvniť ich zdravotný stav, ako aj ich duševné zdravie. Na alkohol sa môže, tak ako aj u dospelých, vytvoriť závislosť,“ hovorí MUDr. Apostolov. Pred prepustením do domácej starostlivosti je zároveň dôležitá edukácia nielen maloletého, ale aj jeho zákonného zástupcu, aby sa predišlo opakovaniu takýchto nebezpečných situácií. Aj „nevinné“ občasné pitie, môže taj isto ako u dospelých aj u mladistvých vyvolať závislosť na alkohole, kedy jednotlivec alkohol potrebuje na každodennej báze. Netreba čakať do tohto štádia, je potrebné konať ihneď, ako je prítomné zistenie, že dieťa pije alkohol. V prípadoch ťažkého alkoholizmu sa v odvykaciom období alebo v období nezískania alkoholu objavuje aj delírium tremens (DT). Je jedným z najzávažnejších prejavov abstinencie od alkoholu. Vyskytuje sa po období ťažkého pitia u tých, ktorí majú v anamnéze chronické užívanie alkoholu a u tých, ktorý pred tým pociťovali ťažké abstinenčné príznaky. Je to život ohrozujúci stav. Symptómy DT sa líšia od typických abstinenčných príznakov po alkohole a vyskytujú sa v inom časovom horizonte. Symptómy sa pohybujú v rozsahu závažnosti od podráždenosti a zmätenosti až po tras, nevoľnosť, zvracanie a záchvaty. Prevencia predídenia pitia alkoholu u mladistvých je v tomto prípade otvorená komunikácia, rozprávanie o rizikách a následkoch užívania alkoholu, vítané sú aj príklad ľudí, ktorý si alkoholizmom prešli, náučné prezentácie a články. 

Späť