Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Extrémne horúčavy si každoročne vyberajú svoju daň. Na urgentnom príjme v Leviciach za desať dní ošetrili 57 pacientov kvôli teplu

7.7.2022

Vysoké, až extrémne teploty sú viac než nepríjemné. Mohli by sa ukázať aj ako smrteľné. Keď sú ľudské telá vstavené extrémnym teplotám, stávajú sa náchylnejšími na vyčerpanie, úpal a dehydratáciu. Existujú aj dlhodobé následky, ktoré môžu viesť k ochoreniu. Konkrétne skúsenosti za posledné extrémne horúce dni majú aj v Nemocnici AGEL Levice.

Vyjsť von v júlový alebo augustový deň môže byť ako fyzická rana. Čím dlhší je pobyt v horúčavách, tým vážnejšie môžu byť účinky tepla na organizmus. Zvýšená telesná teplota môže spôsobiť silné potenie, vlhkú pokožku, dehydratáciu, únavu, bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, kŕče a rýchly, slabý pulz. V takomto stave je potrebné sa presunúť na chladnejšie miesto, popíjať vodu a dať si chladný kúpeľ alebo chladné obklady. Ak tieto príznaky trvajú dlhšie ako hodinu, zhoršujú sa, alebo ak človek zvracia, je na mieste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Za posledných 10 dní bolo v Levickej nemocnici zaznamenaných 57 prípadov pacientov, ktorých zhoršený zdravotný stav súvisel s teplom. Z toho mužov bolo 8, žien 10 a počet detí s úrazmi bolo až 39. V prípade detí sa nevylučuje možnosť zvýšenej úrazovosti v dôsledku tepla a tým zníženej nepozornosti. Najhorší zaznamenaný prípad bol prípad ženy, ktorá bola nájdená vonku v exteriéri. Žena skolabovala a následne utrpela poranenia hlavy. V tomto prípade bola potrebná aj hospitalizácia pre poranenie hlavy a dezorientáciu.  

Pre prevenciu pred dôsledkami tepla je dôležité vedieť, že akonáhle sa človek nadmerne zahreje, môže sa u neho vyvinúť úpal. Akonáhle telesná teplota stúpne nad 39 stupňov Celzia, človek začne trpieť úpalom, čo môže byť smrteľné. Symptómy úpalu zahŕňajú mnohé príznaky vyčerpania z tepla, osoba s úpalom môže mať rýchly, silný pulz, môže cítiť zmätok a stratiť vedomie. Ľudia trpiaci úpalom sa musia okamžite  schladiť.  Vysoké teploty rovnako vplývajú aj na mozog. Viaceré štúdie ukazujú, že  keď teploty stúpajú, kognitívne funkcie sú pomalšie a nepresnejšie. Tento jav ovplyvňuje každého, od študentov, až po kancelárskych pracovníkov.

„Najdôležitejšie pre každého je uvedomiť si, že zdravotné riziká extrémnych horúčav sú reálne a dôležité. Jednotlivci by sa mali čo najviac vyhýbať slnku, piť veľa vody a v prípadne potreby si nájsť miesta na ochladenie. Je tiež dôležité zaujímať sa viac o svojich blízkych a susedov, pre prípadnú pomoc alebo starostlivosť, pretože nie každý si uvedomuje riziká extrémnych horúčav alebo má prostriedky  na to, aby v prípade potreby vyhľadal chladné priestory alebo lekársku pomoc,“ vyjadrila sa vedúca sestra Urgentného príjmu Nemocnice AGEL Levice Mgr. Magdaléna Leváková.

Horúce dni ohrozujú každého, ale niektoré skupiny a komunity sú vystavené väčšiemu riziku ako iné. Vonkajší pracovníci ako sú poľnohospodári a stavební pracovníci sú vystavení mimoriadne vysokému riziku ochorení súvisiacich s teplom. Vyššiemu riziku  sú vystavení aj starší ľudia, tehotné ženy, ľudia s už existujúcimi ochoreniami a tí, ktorí nemajú prístup do klimatizovaných priestorov. V niektorých komunitách nedostatok stromov a parkov spôsobuje, že tieto oblasti sú teplejšie ako iné, čo prispieva k vyššiemu teplu v mestách. 

Späť