Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Tetánia vie život veľmi znepríjemniť, niekedy môže pôsobiť ako infarkt

26.8.2022

Tetánia je syndróm charakterizovaný stavom zvýšenej dráždivosti centrálneho a periférneho nervového systému, ktorý vzniká zmenami koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine. Ochorenie nie je životu nebezpečné, ale vie ho pacientovi poriadne znepríjemniť. Má mimoriadne široký klinický obraz s mnohými príznakmi. Prečo je dôležité vedieť chorobu správne diagnostikovať. Čo ju spôsobuje a ako sa prejavuje objasňuje odborníčka Nemocnice AGEL Levice MUDr. Zuzana Dean.

Tetánia je syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. U pacientov trpiacich týmto syndrómom je takmer vždy sprievodným znakom zvýšenie dráždivosti centrálneho nervového systému, problémy so srdcovo-cievnym a tráviacim systémom. Ochorením trpí najmä mladšia veková kategória populácie. Častejšie sú postihnuté ženy, avšak mužských pacientov pribúda čoraz viac. Mnoho ľudí postihnutých týmto syndrómom udáva, že ich problémy sa rozvinuli po dlho trvajúcom strese, depresii, citovom vypätí, nedodržiavaní pitného či stravovacieho režimu, dlhodobejšom fyzickom vypätí a iného. Telo je dlhodobo oslabované až povolí a prejaví sa príznakmi niečoho, čo v tele skryto pretrváva. Najväčším a zároveň najťažším príznakom je tetanický záchvat, ktorý síce nie je život ohrozujúci, ale vie ho poriadne znepríjemniť. Väčšinou ide o bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Ďalšie príznaky sú napríklad nervozita, búšenie srdca, lapanie po dychu, pocit na odpadnutie, celková slabosť, brnenie v končekoch prstov alebo kŕče v rukách i nohách, prípadne dokonca na tvári.

„Tento stav môže pre laika v niektorých prípadoch pôsobiť dokonca ako infarkt. Kŕče postihujú najčastejšie prsty horných a dolných končatín a môžu spôsobiť brnenie jazyka. V dôsledku napnutia svalov sa zápästie bolestivo ohne, pričom palec smeruje do vnútra dlane, kým ostatné prsty sa kŕčovito vystrú a pokrútia. Kŕče sú tak veľmi bolestivé, okrem brnenia ich sprevádza čiastočná necitlivosť. Zriedkavo sa objavuje forma opakovaného kŕčovitého napnutia viacerých svalov, ktorá sa šíri od končekov prstov na nohách smerom nahor. V niektorých prípadoch sa ojedinele objavuje dokonca izolované postihnutie svalstva hrtana, kedy záchvat kvôli nedostatku vzduchu pripomína dusenie,“ vysvetľuje primárka Neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Zuzana Dean. Do neurologickej ambulancie Nemocnice AGEL Levice prichádza cca 5% pacientov práve s týmto ochorením.

V niektorých prípadoch sa tetánia zamieňa s panickou poruchou. Príznaky tohto stavu môžu byť podobné tetanickému syndrómu, avšak panický atak svojou podstatou predstavuje úplne iné ochorenie. Ide o samostatný, presne definovaný úzkostný stav, ktorý s tetániou nemá nič spoločné.

„Nešpecifické prejavy tetánie zahŕňajú celý rad klinických problémov, ktoré pacientov sprevádzajú dlhodobo a títo hľadajú pomoc nielen v ambulanciách obvodných, ale aj odborných lekárov – internistov, kardiológov, neurológov, gynekológov aj psychiatrov: tlak na hrudi, bolesť za hrudnou kosťou (veľa ľudí si myslí, že má infarkt) problémy pri prehĺtaní, nadmerná únava, neschopnosť koncentrácie, strata energie, precitlivenosť na hluk, poruchy spánku, syndróm nepokojných nôh, bolestivé kŕče v žalúdku a črevách, bolestivá menštruácia a predmenštruačný syndróm,“ doplnila odborníčka.

Tetánia je syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. U pacientov trpiacich týmto syndrómom je takmer vždy sprievodným znakom zvýšenie dráždivosti centrálneho nervového systému, problémy so srdcovo-cievnym a tráviacim systémom. Ochorením trpí najmä mladšia veková kategória populácie. Častejšie sú postihnuté ženy, avšak mužských pacientov pribúda čoraz viac. Mnoho ľudí postihnutých týmto syndrómom udáva, že ich problémy sa rozvinuli po dlho trvajúcom strese, depresii, citovom vypätí, nedodržiavaní pitného či stravovacieho režimu, dlhodobejšom fyzickom vypätí a iného. Telo je dlhodobo oslabované až povolí a prejaví sa príznakmi niečoho, čo v tele skryto pretrváva.

Tetánia vzniká v dôsledku zmeny koncentrácie minerálov horčíka a vápnika v tele. Môže byť však aj pridruženým sprievodným znakom iných ochorení. Avšak k nízkej hladine vápnika môžu viesť ochorenia ako znížená činnosť prištítnych teliesok (hypoparatyreóza), poruchy vstrebávania vápnika v dôsledku zápalových ochorení čreva, nedostatok vitamínu D, užívanie liekov na osteoporózu. Nedostatok horčíka sa vyskytuje napríklad pri nadmernom užívaní alkoholu, cukrovke, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, tiež pri poruchách vstrebávania pri zápalových ochoreniach čreva, liekoch na odvodnenie (diuretiká). Pri diagnostike je nutné vylúčiť iné príčiny vzniku problémov, kým lekár definitívne určí diagnózu. Tetánia spôsobená nízkou hladinou vápnika má riešenie v podobe príjmu potravín s obsahom týchto látok, doplnkových liečiv či šumivých nápojov. Príčinou nízkej hladiny vápnika v krvi môže byť nesprávne fungovanie prištítnych teliesok, ktoré má za následok kŕče svalov. Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa nazýva DiGeorgeov syndróm. Je však veľmi zriedkavé. Objavuje sa dokonca u novorodencov a spôsobené je chybným metabolizmom.

Tetánia môže byť spôsobená aj nízkou hladinou horčíka. Ide o najrozšírenejší typ tetánie. Najspoľahlivejším spôsobom ako odhaliť tento problém v tele je atómová absorpčná spektrofotometria, ktorá sa robí na špeciálnom prístroji. Jeho dostupnosť v zdravotníckych zariadeniach však nie je obvyklá, preto sa častejšie robí test pomocou moču či krvi. K prejavom v súvislosti pri nedostatku horčíka patria bolesti v oblasti temena, tuhnutie v kútikoch úst či končatinách alebo mravenčenie v prstoch. Sprievodnými problémami sú aj migrény, depresie, či dokonca astmatické záchvaty, alebo poruchy srdcového rytmu. Základom je prevencia, ktorá zahŕňa správnu životosprávu, zmeny myslenia a životného štýlu, aj s pomocou klinických psychológov, psychiatrov, fyzickú aktivitu, dostatok spánku, prírodné zdroje vitamínu D, kalcium a magnézium. Je nutné vylúčiť všetky ostatné ochorenia, ktoré môžu viesť k zníženej hladine uvedených minerálov.

Späť