V levickej nemocnici klinická biochémia spracovala za rok 2022 takmer 312-tisíc vzoriek

2.2.2023

Hoci je oddelenie klinickej biochémie Nemocnice AGEL Levice skryté pred zrakmi pacientov aj návštevníkov nemocnice, jeho úloha je mimoriadne dôležitá. Na detailných rozboroch vzoriek totiž závisí promptné a najmä presné stanovenie diagnózy pacienta a aj nastavenie liečby.

Klinická biochémia je neoddeliteľnou súčasťou nemocnice. Vykonáva základné a špecializované testy humánnych biochemických materiálov pre všetky oddelenia nemocnice a ambulancie.

Klinická biochémia Nemocnice AGEL Levice ponúka širokú paletu vyšetrení biologického materiálu, ktorými sú krvné vzorky, moč, stolica, likvor, žalúdočný obsah. Keďže laboratórium je súčasťou AGELLAB, vyšetrenia, ktoré nevykonávajú priamo v levickej klinickej biochémii, sa realizujú v centrálnom laboratóriu AGELLAB vo Zvolene.

„Za rok 2022 bolo u nás prijatých 311 815 žiadaniek a spravili sme celkovo 1 093 823 vyšetrení . Výsledky našich vyšetrení uľahčili diagnostiku ochorení, umožnili sledovanie úspechu terapie, podieľali sme sa na preventívnom vyšetrovaní obyvateľstva. V porovnaní s rokom 2021 celkový počet vykonaných vyšetrení stúpol,“ vyjadrila sa primárka klinickej biochémie Nemocnice AGEL Levice Ing. Vlasta Macková. Za rok 2021 bolo prijatých 334 416 žiadaniek a vykonaných 994 964 vyšetrení.

Pracovisko disponuje modernými prístrojmi a automatizovanými systémami, analýzu vykonáva vysoko kvalifikovaný zdravotnícky personál a používa certifikované diagnostiká. Levická klinická biochémia má nepretržitú prevádzku, čiže funguje 24 hodín denne. Pracovný čas dennej prevádzky je od 07.00 h do 15.00 h. Čas mimo uvedených hodín je zabezpečený zmennosťou. Klinická biochémia sa nachádza na 2. poschodí pavilónu B.