Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Zvýšená úrazovosť počas zimy a na čo si dávať pozor

17.2.2023

Ako každé ročné obdobie, aj najchladnejšie mesiace predstavujú svoj vlastný súbor potencionálnych zranení. Zima stále pokračuje, a to znamená, že ľudia by mali aj naďalej byť opatrní tak v interiéri ako j v exteriéri. Zimné búrky predstavujú nielen zdravotné riziká a nebezpečenstvá, ale môžu tiež sťažiť prístup v dôsledku zľadovatených ciest.

Úrazovosť a následná návšteva traumatologickej ambulancie alebo oddelenia počas nepriaznivého počasia sa zvyšuje. Do Nemocnice AGEL Levice prichádza každú zimu o 20%  viac pacientov s úrazmi spôsobenými nepriaznivým počasím. Do levickej nemocnice najčastejšie prichádzajú pacienti so zlomeninami a vyvrtnutiami v oblasti zápästia, členka a chrbtice.

Pády sú bežné zimné zranenia a počas zimy existuje veľa podmienok, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo pádu, najzreteľnejšie sú zľadovatené povrchy. Zľadovatené povrchy spôsobujú, že ľudia sú náchylní na pošmyknutia a pády. Medzi ďalšie faktory patrí lezenie po rebríkoch alebo pády zo striech. „Zranenia spôsobené pádmi najčastejšie zahŕňajú modriny, poranenia hlavy, poranenia mozgu, otrasy mozgu, vyvrtnutie členkov, natiahnutie svalov, poranenia chrbtice a zlomeniny kostí. Niektoré stavy si môžu vyžiadať dokonca operačné zákroky. Zranenia spôsobené pádmi sú častejšie v zime a najmä počas sviatkov. Treba byť obzvlášť opatrný pri chôdzi po zľadovatených povrchoch,“ vyjadril sa primár oddelenia úrazovej chirurgie MUDr. Adrián Horváth. Počas snežných období veľa ľudí odhŕňa sneh z ciest, aby mali svoje garáže, chodníky alebo iné plochy dostupné. Ak niekto odhŕňa sneh bez použitia správnej formy, môže skončiť s poranením krku a chrbta. Tieto zranenia môžu byť vážne a niektoré trvalé.

V zime je zvýšená aj nehodovosť, čo prispieva k zvýšeniu počtu úrazov chrbtice a hlavy. Zatiaľ čo niektoré zimné pády majú za následok len drobné zranenia, ako sú hematómy alebo opuchy, často do Nemocnice AGEL Levice prichádzajú aj pacienti, ktorí v zime utrpia vážnejšie zranenia pri páde alebo pošmyknutí, najčastejšie sú to zlomeniny a vyvrtnutia v oblasti zápästia, členka a chrbtice. „Najlepším spôsobom, ako bojovať proti zraneniam, je v prvom rade predchádzať tomu, aby k nim vôbec došlo. Základom predchádzaniu úrazov je vhodné mať protišmykovú obuv, voľné ruky, pre stabilitu vykonávať menšie, kratšie kroky a používať zábradlia, ak sú k dispozícii,“ vysvetľuje odborník.

Zimné mesiace sú aj ideálnym obdobím pre outdoorové športy. Vysoko obľúbené je korčuľovanie, lyžovanie alebo snowboarding a u detí kĺzanie a sánkovanie. Zatiaľ čo riziko zranenia prichádza s akoukoľvek aktivitou súvisiacou so športom, zimné športy môžu byť obzvlášť nebezpečné. Dokonca aj beh po chodníku je riskantný, ak nie je vyčistený alebo nasolený. Pri zimných športoch je dôležité vždy sa čo najskôr zahriať. Odporúča sa nosenie vhodného ochranného odevu a pred začatím skontrolovať vybavenie a celkové podmienky. Zranenia v zime sa môžu stať z ničoho nič a niekedy sú vážnejšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Späť