Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Srdcový šelest u detí zväčša nemusí byť problém

22.2.2023

Ľudský srdcový tep je zvyčajne stály, u niektorých ľudí však krv pri prietoku cez srdce vydáva zvláštny zvuk. Tento zvuk sa nazýva šelest. Lekári počujú srdcový šelest ako hukot medzi údermi srdca. So šelestom na srdci sa bežne stretávajú aj odborníci v Nemocnici AGEL Levice.

V závislosti od veku človeka srdce bije každú minútu približne 60 až 120 krát. Každý tlkot srdca sú v súčasnosti dva samostatné zvuky. Srdce vydáva zvuk s uzavretím ventilov, ktoré riadia prietok krvi z horných komôr do dolných komôr. Potom, keď sa chlopne, ktoré riadia krv vychádzajúcu zo srdca, zatvoria, srdce vydáva druhý zvuk. Srdcový šelest opisuje ďalší zvuk, ktorý počuť. „Rodičia môžu mať prvotné obavy, ak sa dozvedia, že ich dieťa má srdcový šelest. Pravdou ale je, že srdcové šelesty sú veľmi časté a mnohé deti ich v určitom okamihu majú.  Väčšina šelestov nie je dôvodom na obavy a vôbec neovplyvní zdravie dieťaťa,“ vyjadrila sa lekárka ambulancie pediatrickej kardiológie Nemocnice AGEL Levice MUDr. Silvia Miková.  

Najbežnejší typ srdcového šelestu sa nazýva funkčný alebo nevinný. Nevinný srdcový šelest je zvuk krvi, ktoré prechádza zdravým srdcom normálnym spôsobom. Rovnako, ako je možné počuť pohyb vzduchu cez vzduchový kanál alebo vodu prúdiacu potrubím, lekári môžu počuť pohyb krvi cez srdce, aj keď nie je žiadny problém so srdcom. „Funkčný srdcový šelest môže prichádzať a odchádzať počas celého detstva. Deti s týmito šelestami nemusia meniť stravu, obmedzovať svoje aktivity ani mať žiadnu špeciálnu liečbu. Tí, ktorí sú dosť starí na to, aby pochopili, že majú srdcový šelest, by mali byť uistení, že sa nijako nelíšia od ostatných detí. Väčšina takýchto šelestov zmizne sama, keď dieťa vyrastie,“ dodala odborníčka.

Približne 1 zo 100 detí sa narodí so štrukturálnym srdcovým problémom alebo vrodenou srdcovou chybou. Tieto deti môžu vykazovať známky defektu už v prvých dňoch života alebo až neskôr v detstve. Niektoré deti nemajú žiadne príznaky okrem srdcového šelestu, zatiaľ čo iné môžu mať zrýchlené dýchanie, problémy s kŕmením alebo cyanózu (omodrávanie). Do ambulancie pediatrickej kardiológie Nemocnice AGEL Levice prichádza 95% detí práve s podozrením na srdcový šelest.

Ambulancia pediatrickej kardiológie sa nachádza na 4. poschodí pavilónu A. Objednať sa na vyšetrenie je možné prostredníctvom call centra na číslach 036/6379663, 036/6379 360 a 036/6379 362.

Späť