Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Levická nemocnica realizuje dvojjazyčné označenie

21.3.2023

Je známe, že návšteva nemocnice môže byť pri potrebe neodkladnej zdravotnej starostlivosti naozaj hektická a v takých prípadoch je dôležitá dobrá orientácia v nemocnici. Problém nastáva pri väčších nemocniciach s viacerými pavilónmi a takou je aj tá levická. Veľký problém orientovať sa v navigačných tabuliach majú najmä starší ľudia, pre ktorých je materinský maďarský jazyk. Nemocnica AGEL Levice sa preto rozhodla vyjsť pacientom v ústrety a má už zrealizované niektoré dvojjazyčné označenia.

Orientovanie sa v akejkoľvek väčšej nemocnici môže byť veľmi náročné, hlavne, ak človek nehovorí  dobre po slovensky. Nemocnica AGEL Levice pristúpila k tomuto projektu s cieľom zlepšiť podmienky na orientáciu v nemocnici a v celom areáli pre všetkých svojich pacientov vrátane maďarsky hovoriacich. V levickej nemocnici už vidieť inštalované označenia, ktoré pozostávajú z nápisov v slovenskom aj v maďarskom jazyku.

„Mali sme ambíciu postupne doplniť dvojjazyčné značenia v areáli a v pavilónoch nemocnice. Dvojjazyčné texty je už možné vidieť na orientačných tabuliach pavilónov. Výnimkou nie je ani urgentný príjem či rádiodiagnostické oddelenie, kde pribudli označenia jednotlivých pracovísk,  pokladne a recepcie rádiológie. Zrealizovalo sa aj dvojjazyčné značenie verejnej lekárne na prízemí polikliniky v pavilóne A  nemocnice. Momentálne pracujeme na veľkoformátových orientačných mapách, triážnom usmernení pacientov na urgentnom príjme a postupne pribudnú označenia  ambulancií,“  vyjadril sa riaditeľ Nemocnice AGEL Levice MUDr. Ján Belanský, MPH.

Ako vysvetlil riaditeľ nemocnice, projekt  počíta s postupným obnovením orientačnej grafiky  všetkých pracovísk nemocnice. Dvojjazyčné označenie  súvisí  jednak s plánovanou účasťou  levickej nemocnice v projekte cezhraničnej spolupráce s nemocnicou v Ostrihome v Maďarsku a zároveň s už registrovaným  nárastom  pacientov prichádzajúcich z južných časti okresu, kde je vyššie zastúpenie maďarsky hovoriaceho obyvateľstva. Aj v súvislosti s optimalizáciou  ústavnej zdravotnej starostlivosti  vyplývajúcej z príslušnej legislatívy v okrese Levice sa v strednodobom hľadisku zvýši požiadavka na poskytovanie ústavnej a ambulantnej liečby pacientom z južných častí okresu práve v levickej  nemocnici.   

Späť