Zdravotníci levického urgentu mali počas víkendu plné ruky práce. Lekársku pomoc vyhľadalo až 250 pacientov

22.5.2023

Urgentný príjem ja časť nemocnice alebo zdravotníckeho zariadenia, ktoré poskytuje pohotovostnú zdravotnú starostlivosť s náhlymi a život ohrozujúcimi zdravotnými problémami. Na urgentnom príjme v levickej nemocnici majú plné ruky práce. Dokazuje to aj počet pacientov, ktorí toto pracovisko navštívili počas víkendu. Urgentné pracovisko navštívilo za víkend cca 250 pacientov.

Urgentný príjem slúži na poskytovanie lekárskej starostlivosti v prípade zranení, vážnych ochorení alebo iných zdravotných problémov, ktoré si vyžadujú rýchlu diagnostiku a ošetrenie. Zahrňuje rôzne situácie ako napríklad zlomeniny, popáleniny, akútne infekcie, rôzne bolesti, podozrenie na mozgovú príhodu alebo infarkt, ťažké alergické reakcie a podobne.

„Počas víkendu prišlo na urgentný príjem až skoro 250 pacientov. Dôvody boli rôzne, hlavne však išlo o úrazové stavy z nedbalosti, po fyzických napadnutiach, po užití alkoholu a haváriách. Na pracovisku boli taktiež ošetrované deti, išlo  tak isto o úrazy, prevažovali najmä úrazy hlavy. Tento víkend sa konal aj netradičný levický jarmok, prekvapivé ale bolo, že väčšina pacientov s ním nemala nič spoločné. Mali sme aj pacientov, ktorých priviezla záchranná zdravotná služba po nehode v Sikenici. Traja pacienti utrpeli ľahké zranenia, jedna pacientka bola hospitalizovaná na oddelení úrazovej chirurgie a ďalšia žena byť prevezená vrtuľníkom do Nitry z miesta nehody. Výnimkou nebol ani pokus mladého človeka o samovraždu a úrazy motorkárov,“ vyjadrila sa vedúca sestra urgentného príjmu Nemocnice AGEL Levice Mgr. Magdaléna Leváková.

Urgentný príjem je v prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni, aby bola zdravotná pomoc poskytnutá akútnym pacientom kedykoľvek. Je dôležité si však uvedomiť, že urgentný príjem nie je určený pre bežnú ambulantnú starostlivosť alebo dlhodobé liečenie. Ak sa vyskytnú zdravotné problémy, ktoré nie sú naliehavé, je potrebné  vyhľadať starostlivosť u svojho praktického lekára.