Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Pôrody v levickej nemocnici - komfort, pohodlie a empatický prístup k budúcim mamičkám. Primár gynekológie: ,,Rovnako dôležitý ako pôrod je aj popôrodná fáza“

12.6.2023

Pôrod je jedinečným a dôležitým okamihom v živote každej jednej ženy a jej rodiny. Je to proces, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť a odbornú starostlivosť. Viac o pôrode samotnom, ako aj o popôrodnej fáze prezradil námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť a primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Gabriel Mančík, MBA.

Pôrod je fyziologický a emocionálny proces, ktorým dieťa prichádza na svet. Prebieha niekoľkými fázami vrátane otvorenia krčka maternice, samotného pôrodu dieťaťa až po pôrod placenty. Priebeh pôrodu je veľmi individuálny a môže sa líšiť. Je dôležité, aby bol pôrod monitorovaný kvalifikovaným personálom, akým sú lekári a pôrodné asistentky. Vysoká kvalifikovanosť personálu gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia levickej nemocnice tak zabezpečuje čo možno najvyššiu bezpečnosť matky a dieťaťa.

„Počas pôrodu sa zvyčajne používajú rôzne techniky na zmiernenie bolesti vrátanie farmakologickej analgézie alebo alternatívnych metód, ako je  aromaterapia, hydroterapia, homeopatia, rôzne polohy pri pôrode, masáž. Dôležitou súčasťou pôrodu je taktiež emocionálna podpora blízkej osoby, ktorá môže žene poskytnúť psychickú oporu a povzbudenie,“ vyjadril sa námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť a primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Gabriel Mančík, MBA.

Okrem blízkej osoby psychickú podporu rodičky zabezpečuje aj samotní pôrodní tím lekárov a pôrodných asistentiek. Mamičky, ktoré rodia bez blízkej osoby sa v levickej nemocnici nemusia báť, že ostanú bez psychickej podpory.

„Po pôrode nasleduje popôrodná fáza, ktorá je rovnako dôležitá ako samotný pôrod. Pôrodná asistenta sa zameriava na samotné zotavenie matky po pôrode. Popôrodná fáza môže zahŕňať dojčenie a starostlivosť o dieťa, sledovanie fyziologického a emocionálneho stavu matky, ako aj poskytovanie informácií a poradenstva týkajúceho sa starostlivosti o novorodenca. Dôležitým aspektom je tiež sledovanie možných komplikácií alebo zdravotných problémov u matky a dieťaťa a ich včasné riešenie. Popôrodná starostlivosť by nemala byť obmedzená len na prvých pár týždňov po pôrode. Je dôležité, aby bola kontinuálna, preto netreba zanedbávať preventívne prehliadky,“ doplnil odborník.

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice AGEL Levice je veľmi obľúbené a vyhľadávane budúcimi mamičkami. Toto oddelenie poskytuje vysoko kvalifikovanú zdravotnú starostlivosť, ľudský prístup, nadštandardné izby a dokonca aj nadštandardný pôrodný box. Za prvý polrok 2023 sa v Nemocnici AGEL Levice narodilo skoro 500 bábätiek, 4 krát dokonca dvojičky. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie levickej nemocnice sa taktiež môže pochváliť minuloročným počtom narodených bábätiek, ktorých bolo presne 1100.
Späť