Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

V letných mesiacoch sa treba o seba starať o čosi viac. Dôsledkom nechránenia sa môže byť aj hospitalizácia

18.7.2023

Posledné týždne, vzhľadom na extrémne horúce letne počasie, na urgentný príjem Nemocnice AGEL Levice prichádzajú pacienti v stave závažnej dehydratácie a úpalu - väznejšie prípady neraz končia na lôžkovom oddelení vnútorného lekárstva a JIS-ke. O problematike a prevencii viac prezradil primár oddelenia vnútorného lekárstva Maksym Saienko, MPH.

Oddelenie vnútorného lekárstva levickej nemocnice zaznamenáva zvýšený počet hospitalizovaných pacientov, ktorých ťažkosti sú spojené s vysokými teplotami alebo zanedbaním pitného režimu. Výnimkou nie je ani urgentný príjem levickej nemocnice, kde taktiež zaznamenávajú až 30% nárast pacientov, ktorí trpia dehydratáciou a úpalom. Tie môžu mať závažné zdravotné následky vrátane klinických problémov, ako je napríklad dehydratácia.  Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti dehydratácie. Mierne až stredne závažná dehydratácia môže spôsobiť suchosť v ústach, únavu, závraty a malú alebo žiadnu produkciu moču. Ak sa dehydratácia nezvládne, môže dôjsť k závažnejším problémom, ako je nízky krvný tlak,  arytmie, rýchle dýchanie a v extrémnych prípadoch môže dôjsť až  k bezvedomiu.

„Úpal alebo prehriatie je vážny stav, ktorý nastáva, keď telo nie je schopné regulovať svoju teplotu a rýchlo stúpa nad normálnu úroveň. Môže spôsobiť príznaky ako nevoľnosť, závraty a bolesti hlavy. Ak sa stav nezvládne, môže viesť k závažnejším problémom vrátane kŕčov, kolapsových stavov, respektíve poruchy vedomia. V týchto horúcich letných dňoch je preto dôležité dbať na svoje zdravie a chrániť sa pred dehydratáciou a úpalom,“ vyjadril sa primár oddelenia vnútorného lekárstva Maksym Saienko, MPH.

Jednoduché tipy a rady, ako sa chrániť je predovšetkým dodržiavať pitný režim. Piť treba pravidelne, aj keď nie je človek smädný. Cieľom je vypiť aspoň 2 litre vody denne. Ochrana pred slnkom je tiež veľmi dôležitá. Pokiaľ je to možné, v čase najväčšieho slnečného žiarenia, teda od 10:00 do 16:00, sa treba snažiť byť v tieni. Výber vhodného a vzdušného oblečenia je tiež dôležitý. V horúcich dňoch je najlepšie nosiť ľahké, voľné a svetlé oblečenie. Takéto oblečenie pomôže udržať telo v chlade.

„Netreba podceňovať ani nosenie klobúka a slnečných okuliarov. A posledným bodom je  ochrana v podobe krémov s UV faktorom. Na pokožku je vždy potrebné naniesť krém s UV filtrom aspoň s ochranným faktorom 30. Krém treba nanášať približne každé 2 hodiny. Ak človek cíti závraty, slabosť, nevoľnosť, má suché ústa a moč je tmavý, okamžite sa treba snažiť ochladiť a doplniť tekutiny,“ doplnil odborník.

Od začiatku leta prišlo na urgentný príjem Nemocnice AGEL Levice celkovo 2660 pacientov. Nie všetky stavy boli spojené s dehydratáciou a úpalom. Väčšinu pacientov trápili úrazy a stavy, ktoré si vyžadovali starostlivosť na chirurgii urgentného príjmu.
Späť