Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

V levickej nemocnici budú mať mamičky možnosť epidurálnej analgézie

1.8.2023

Epidurálna analgézia (PEDA) je významným bodom v oblasti pôrodníctva, ktorá poskytuje úľavu od bolesti a zvyšuje tak komfort ženy počas pôrodu. Je to jedna z najbezpečnejších a najúčinnejších foriem liečby bolesti pri pôrode. Táto metóda získava čoraz väčšiu popularitu, a preto je dôležité, aby verejnosť bola o nej dostatočne informovaná.

Epidurálna analgézia je postup, pri ktorom sa do priestoru okolo miechy vstrekujú lokálne anestetiká a iné lieky na zmiernenie bolesti. Tento postup umožňuje matkám znížiť bolesť počas pôrodu a zároveň si zachovať plnú účasť a vedomie.

„Pôrod je fyzicky aj emocionálne náročný proces. PEDA pomáha okrem iného znížiť aj stres a napätie u matky, čo môže mať pozitívny vplyv na celkový priebeh pôrodu. Znovuzavedenie podávania PEDA je veľmi pozitívnou správou, nakoľko rodičky budú mať možnosť intenzívnejšieho zážitku z celého pôrodu a nemusia sa v plnom rozsahu sústrediť na pôrodné bolesti,“ vysvetľuje námestník pre zdravotnú starostlivosť a primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Levice MUDr. Gabriel Mančík, MBA.

„PEDA poskytuje efektívnu úľavu od bolesti, čo pomáha matkám uvoľniť sa a sústrediť sa na pôrodný proces. Zníženie bolesti zlepšuje celkový pôrodný zážitok a umožňuje ženám mať pozitívnejšie pôrodné skúsenosti. Poskytuje flexibilitu, čo znamená, že umožňuje anestéziológom regulovať úroveň analgézie a môžu tak prispôsobovať dávku potrebám každej jednej ženy. Tým sa zabezpečuje optimálna úľava od bolesti a zároveň udržiava ženu orientovanú a pri plnom vedomí,“ dodala primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice AGEL Levice MUDr. Lýdia Fehér.

Okrem výhod je dôležité venovať pozornosť aj aspektom bezpečnosti spojeným s PEDOU. Počas tohto procesu je žena monitorovaná vysoko erudovanými lekármi a zdravotníckym personálom levickej nemocnice, kvôli sledovaniu priebehu a bezpečnosti matky a dieťaťa. PEDA je podávaná vysokokvalifikovanými odborníkmi s dlhoročnými skúsenosťami. Títo odborníci majú potrebné vedomosti a schopnosti na poskytnutie bezpečného priebehu epidurálnej analgézie. Budúce mamičky musia pred samotnou hospitalizáciou v nemocnici absolvovať konziliárne anestéziologické vyšetrenie pre vylúčenie kontraindikácii, prípadne ich riešenie a poučenie anestéziológom o priebehu.  

Anestéziologická ambulancia Nemocnice AGEL Levice sa nachádza na 1. poschodí pavilónu A. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sa nachádza na 2. poschodí pavilónu D.

Späť