Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 36 6379 360
+421 36 6379 362

O nemocnici

Záchranárske vrtuľníky budú pristávať priamo v levickej nemocnici

15.3.2024

Dlhoročným problém s pristávaním záchranárskych vrtuľníkov bude minulosťou. Od dnes totižto budú môcť pristávať na spevnenej ploche priamo pred urgentným príjmom. Zabezpečí sa tak rýchlejšia dostupnosť lekárskej pomoci v akútnych prípadoch.

Iniciatíva pristávania záchranárskych vrtuľníkov vychádza z potreby zabezpečiť okamžitú dostupnosť lekárskej pomoci pre pacientov v kritickom stave. Pristávanie vrtuľníkov v areáli nemocnice umožní aj rýchlejšie prevozy pacientov do potrebných zdravotníckych zariadení a zlepší celkový časový rámec poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

„Nie je tajomstvom, že záchranárske vrtuľníky mali často problém s pristávaním, keďže doteraz sa tak dialo mimo areálu nemocnice. Čas na záchranu pacienta je veľmi kľúčový a niekedy dokážu rozhodovať o živote a smrti sekundy. Touto inováciou bude skrátený čas prevozu pacienta a môže sa tak zvýšiť šanca na záchranu,“ vyjadrila sa námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice AGEL Levice PhDr. Helena Kopsa Dudášová, MHA, MPH. „Týmto spôsobom chcem apelovať aj na pacientov a návštevníkov nemocnice, aby sa nepohybovali v priestore pristávacej plochy. Je to z dvoch dôvodov, ohrozená môže byť nie len osoba, ktorá sa v tejto časti nachádza, ale v prípade pristávania vrtuľníka aj pacient, ktorý potrebuje akútnu starostlivosť. Prechodom cez pristávaciu plochu sa znemožní pristátie, a tým sa zníži aj pravdepodobnosť na záchranu pacienta,“ hovorí Kopsa Dudášová. „Prosíme verejnosť k akceptovaniu dôležitosti neobštrukčného prístupu na pristávacej ploche pre záchranársky vrtuľník. Môže sa stať, že v nečakanej chvíli bude potrebný prílet záchranárskeho vrtuľníka pre niekoho, koho milujeme. Netreba zabúdať, že každá sekunda môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou pre zraneného či chorého. Zodpovedná a ohľaduplná reakcia môže výrazne ovplyvniť možnosť dostatočného zdravotného zásahu a záchrane života,“ vyjadrila sa námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice AGEL Levice PhDr. Helena Kopsa Dudášová, MHA, MPH.

Pre všetkých návštevníkov a personál nemocnice platí upozornenie na obmedzenie parkovania v blízkosti pristávacej plochy. Z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti a plynulého prístupu vrtuľníka k pristávacej ploche je potrebné dodržiavať už existujúce dopravné značenia o zákaze státia a zákaze vjazdu. Takisto pri pristávaní vrtuľníka môže na nesprávne zaparkovanom aute vzniknúť škoda. Pri takejto skutočnosti levická nemocnica nehradí a nezodpovedá za škody vzniknuté na osobnom majetku osôb.

 

Späť